Ana sayfa Bilgi Merkezi Oscar Wilde kimdir? Oscar Wilde’ın hayatı

Oscar Wilde kimdir? Oscar Wilde’ın hayatı

Oscar Wilde
Oscar Wilde kimdir? İşte Oscar Wilde’ın kısaca hayatı. 

Oscar Wilde, 16 Ekim 1854 tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de dünyaya geldi. Babası William Wilde, annesi ise Jane Wilde idi.

Eğitim hayatına Portora Kraliyet Okulu‘nda başladı. Buradan mezun olduktan sonra Trinity Koleji‘ne girdi. Okulun en prestijli ödülü olan Berkeley altın madalyasını kazandı. Oxford Üniversitesi Magdalen Koleji‘nde burslu olarak öğrenim görmeye başladı. 1874 yılında başladığı eğitimini 1878 yılında tamamladı. Burada öğrenim gördüğü sırada yazdığı “Ravenna” başlıklı şiiriyle Newdigate Ödülü’nü kazandı.

Eğitimini tamamladıktan sonra İrlanda’dan ayrılarak arkadaşı Frank Miles ile birlikte Londra’ya gitti. Bu kararı almasındaki en büyük sebep, çocukluk aşkı Florence Balcombe’nin Bram Stoker ile evlenmesiydi.

Londra’da şiirlerini yazmayı sürdürdü. 1881 yılında “Poems” (Şiirler) adlı ilk kitabı yayımlandı. 1884 yılında Constance Lloyd ile evlendi ve bu evliliğinden iki çocuğu dünyaya geldi. Fakat, Constance Loyd 1898 yılında hayatını kaybetti.

1882 yılında New York’a giden Oscar Wilde, burada kaldığı 9 ay boyunca 140 konferans verdi. Bu sırada Walt Whitman, Oliver Wendell Holmes ve Henry Longfellow gibi Amerikan edebiyatının önemli isimleriyle tanışma fırsatı yakaladı. En beğendiği kişi ise Walt Whitman’dı.

1883 yılında “The Duchess of Padua” (Padova Düşesi) adlı ktiabı yayımlandı.

ABD’den ayrıldıktan sonra üç yıl Paris’te kaldı. 1887 yılında “Kadınların Dünyası” adlı dergide editör olarak görev yapmaya başladı.

1891 yılında ilk ve tek romanı olan “Dorian Gray’in Portresi” yayımlandı. Günümüzde başyapıt bir eser olarak kabul edilse de o dönem eleştirmenler tarafından ahlaki gerekçelerle eleştirildi.

1891’de Lord Alfred Douglas adında genç bir adamla aşk yaşamaya başladı. İlişkisi açığa çıkınca 1895 yılında hakkında dava açıldı. Dava sırasında Wilde’nin eşcinselliğine dair edebi eserlerinden ve Douglas’a olan mektuplarından kanıtlar ortaya koyuldu. Dava sonucunda iki yıl kürek cezasına çarptırıldı.

Hapiste Douglas’a yazdığı mektuplar, ölümünün ardından “Oscar Wilde’nin Mektupları” adı ile yayımlandı.

Hapisten çıktıktan sonra “Reading Zindanı Baladı” adlı kitabı yayımlandı. Oscar Wilde, 1900 yılında hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here