Osman Zeki Üngör kimdir? Kısaca hayatı

Osman Zeki Üngör kimdir? Osman Zeki Üngör’ün eserleri nelerdir? Bu yazımızda İstiklal Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’ün hayatına ve eserlerine dair bilinmesi gerekenleri derledik.

Osman Zeki Üngör kimdir?

Osman Zeki Üngör, 1880 yılında Üsküdar’da hayata gözlerini açtı. Beşiktaş Askeri Rüştiyesi ve Mızıka-yı Hümayun‘da eğitim gördü. Müzik yeteneği İkinci Abdülhamid tarafından keşfedildi ve Paris Konservatuvarı’na gönderildi. Dönemin ünlü hocalarından dersler aldı.

Makam-ı Hilafet Filarmoni Mızıkası‘nda başkemancı olarak görev aldı. Bir dönem Mızıka-yı Hümayun ve İstanbul Erkek Muallim Mektebi’nde öğretmenlik yaptı. Saray Orkestrası’nın başına getirildikten sonra orkestrasıyla birlikte Avrupa turnesine çıktı. Berlin, Münih, Dresden, Sofya ve Peşte’de konserler verdi. Bu aynı zamanda bir Türk orkestrasının ilk Avrupa turnesi olmuştu.

Osman Zeki Üngör, Mehmet Akif Ersoy‘un yazdığı İstiklal Marşı‘nı bestelemiştir. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası‘na dönüşecek olan Riyaseticumhur Musiki Heyeti‘nin başına getirildi. Musiki Muallim Mektebi’ni kuruluşunda önemli bir yol oynadı ve uzun yıllar boyunca müdürlüğünü yaptı. Osman Zeki Üngör, 1958 yılında hayata gözlerini yumdu.

Osman Zeki Üngör’ün başlıca eserleri

  • İstiklal Marşı
  • Cumhuriyet Marşı
  • İlim Marşı
  • Töre Marşı
  • Türk Çocukları

Yayımlandı

kategorisi

yazarı: