öztürk yılmaz

Öztürk Yılmaz kimdir?

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, katıldığı bir televizyon programındaki “Türkçe ezan” tartışmasıyla son günlerin en çok konuşulan ismi oldu. Partisi tarafından ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı yaptığı konuşmayla da gündemin ön sıralarına yerleşti. Peki Öztürk Yılmaz kimdir? İşte Öztürk Yılmaz’ın hayat hikayesi…

Öztürk Yılmaz, 19 Eylül 1970 tarihinde Ardahan’da dünyaya geldi. Babası Şerafettin Yılmaz, annesi ise Anahanım Yılmaz’dır. Lise öğrenimini Ardahan Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı.

Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra 1996 yılında Dışişleri Bakanlığı’na adım attı. Burada çeşitli birimlerde daire başkanlığı görevlerinde bulundu. Bu birimleri şu şekilde sıralayabiliriz: Balkanlar, Ortadoğu, Orta Asya, Kafkasya, AGİT ve Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı.

Belçika’da bulunan Vrije Universiteit Brussel’de “AB’nin Kalkınma ve Entegrasyonu” konusu üzerine yüksek lisans yaptı.

Bakanlıktaki görevinin ardından yurt dışında çeşitli görevlerde bulundu. Önce Bişkek Büyükelçiliği görevinde bulunan Öztürk, daha sonra ise sırasıyla Brezilya Büyükelçiliği, Avrupa Daimi Temsilciliğinde Müsteşarlık, Musul Başkonsolosluğu ve Tacikistan Büyükelçiliği görevlerinde bulundu.

2014 yılında göreve başladığı Musul Başkonsolosluğu görevi sırasında, IŞİD tarafından baskın yapılmış ve orada bulunan 43 kişiyle birlikte 101 gün boyunca alıkonulmuştu.

2015 yılında bakanlıktaki görevinden istifa eden Yılmaz, CHP’den Ardahan Milletvekili olarak aday oldu. 1 Kasım 2015‘deki seçimlerin sonucunda CHP Ardahan Milletvekili seçildi. 2016 yılından itibaren partisinde Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaya başladı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın