Pakistan’a 4 MİLGEM ihracat edilecek

Türkiye’de üretilen ve zorlu görevleri başarıyla yürüten MİLGEM, Pakistan’ın açtığı ihalede ipi göğüsledi. Pakistan donanması için 4 adet MİLGEM üretilecek. Bununla birlikte Türkiye, en büyük savunma ihracatını yapmış olacak.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye’nin yapacağı bu önemli ihracat için açıklamalarda bulundu. Kalite ve fiyat olarak iyi bir teklif verdiklerinin altını çizen Canikli, “Büyük oranda yerli ürün kullanılacaktır.” dedi. Canikli, bugüne kadar savunma sanayisinde tek seferde en yüksek rakama ulaşan ihracat olduğunu belirtti.

Türk Deniz Kuvvetleri mühendislerinin tasarladığı İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda üretilen MİLGEM’in başarısı, Türk savunma sanayisi açısından büyük önem taşıyor.

Pakistan’a ihracı yapılacak 4 adet MİLGEM’in bedeli yaklaşık olarak 5 milyar dolar. Pakistan’ın iki korveti İstanbul Tersanesi’nde, diğer iki korveti ise Karaçi Limanı’nda Türkiye tarafından üretilecek.

MİLGEM Projesi

MİLGEM korvetlerinin ilki 2008 yılında suya indirildi. İlk gemiye “Heybeliada” adı verilmişti. Ardından 2013 yılında “TCG Büyükada” göreve başladı. “Burgazada” ise test aşamasında.

İstanbul Tersanesi Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, yaptığı bir konuşmada, MİLGEM projesinin en maliyet etkin olarak dizayn edilmiş bir gemi olduğunu ifade etmişti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın