Pentagon: F-35’lerle ilgili pozisyonumuz değişmedi

ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper, Türkiye’ye S-400 teslimatının başlamasının ardından bir açıklama yaptı. 

Uzun bir süredir Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasına karşı çıkan ABD’den, S-400 teslimatının başlamasının ardından açıklama geldi. 

ABD Savunma Bakanı Vekili Mark Esper, “F-35’lerle ilgili pozisyonumuz değişmedi” ifadelerini kullandı. 

ABD’nin bugün gerçekleşen teslimattan haberi olduğunu belirten Esper, konu hakkında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir telefon görüşmesi yapacağını söyledi. 

Esper, daha önce yaptığı açıklamada, “Türkiye hem F-35’lere hem de S-400 hava savunma sistemine sahip olamaz” demiş ve Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini satın alması halinde F-35 programından çıkarılacağını söylemişti. 

İki savunma bakanı Brüksel’de görüşmüştü 

Öte yandan Esper ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz Haziran ayında Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısında bir görüşme yapmıştı. 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’ye S-400’lerin teslimatının başladığı duyuruldu. 

F-35 krizi: Bugüne kadar neler yaşandı? 

ABD yönetiminden çeşitli isimler, Türkiye’nin S-400 satın alması halinde F-35 programından çıkarılacağı uyarısında bulunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yıl Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçen ‘F-35’lerin Türkiye’ye satışını erteleyen’ yasayı onayladı. Rahip Brunson’un tutukluluğu dışında karara gerekçe olarak Rusya’dan S-400 satın alınmasını göstermişti. 

Erteleme kararı alınmadan önce ilk uçakların 2019’un Kasım ayında Türkiye’ye teslim edilmesi planlanıyordu.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD’li senatörler tarafından bu kez ‘F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemeyi’ öngören bir tasarı sunuldu. 

Pentagon sözcüsü, 1 Nisan günü yaptığı açıklamada, üretici ortaklardan Türkiye’ye F-35 savaş uçağı parçalarının teslimatını durdurduklarını açıkladı.

Son olarak ise ABD, Türk pilotlara verilen F-35 savaş uçağı eğitimini durdurdu


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın