Ana sayfa Dünya Pentagon’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması: Çok önemli bir adım

Pentagon’dan ‘güvenli bölge’ açıklaması: Çok önemli bir adım

PAYLAŞ
pentagon

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye ile ABD arasında ‘güvenli bölge’ konusunda yapılan anlaşmaya ilişkin açıklama yaptı. 

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, ‘güvenli bölge’ anlaşmasına ilişkin Amerikan Sesi’ne (VOA) yazılı bir açıklama gönderdi.

Robertson tarafından gönderilen yazılı açıklamada, Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmanın ‘çok önemli bir adım’ olduğunun altı çizilirken, bunun yanında daha yapılması gerekenlerin olduğu belirtildi. 

Öte yandan Robertson, görüşmelerde, NATO müttefiki Türkiye’nin meşru endişelerini giderme konusunda Suriye’nin kuzeydoğusunda sürdürülebilir bir güvenlik mekanizması oluşturulması yönünde ilerleme kaydedildiğini bildirdi. 

Açıklamada, uzlaşmaya varılan güvenlik mekanizmasının aşama aşama uygulanacağı ve ABD’nin müzakereler devam ederken bazı aktiviteleri hızlı bir şekilde uygulamaya hazır olduğu da vurgulandı. 

NE OLMUŞTU?

ABD ile Türkiye arasında 5 Ağustos’ta ‘güvenli bölge’ konusunda görüşmeler başlamıştı. İki gün süren görüşmelerin ardından ise mutabakata varıldığı açıklamıştı. 

Yapılan anlaşma sonucunda güvenli bölgesinin oluşturulması için Türkiye ve ABD tarafından Müşterek Harekat Merkezi kurulacak. 

Milli Savunma Bakanlığı: Güvenli bölge için mutabakata varıldı

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here