Petrol fiyatları tarihte ilk kez negatif fiyattan işlem gördü

ABD ham petrol fiyatı tarihi bir düşüşle ilk kez negatif fiyattan işlem gördü. 

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının merkez üssü konumunda olan ABD’de WTI tipi tam petrolünün varil fiyatı sıfır doların altına inerek eksiye düştü.  

PETROL FİYATLARI NEDEN DÜŞTÜ?

Petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşte talep azalması ve petrol üreticisi ülkelerin arzının devam etmesinin etkili olduğu belirtiliyor. 

Koronavirüs nedeniyle talep azalırken arzın devam etmesi petrol depolarının dolmasına yol açtı. Dünya genelinde depolama tesislerinde yüz milyonlarca varil petrol atıl durumda kaldı. 

Gün içinde önce 5 dolar daha sonra da 1.50 dolar seviyesine gerileyen petrol, ilerleyen saatlerde negatif fiyattan işlem gördü. Öte yandan, Brent ham petrolün fiyatı da yüzde 7 değer kaybetti ve varil başına 26 dolardan işlem gördü. 

ABD’de WTI ham petrolünün negatif fiyattan işlem görmesi, üreticilerin petrol işlemlerinde ilk kez alıcılara ödeme yapması anlamına geliyor. 

Koronavirüs salgının ortaya çıkmasının ardından, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya liderliğindeki ülkelerin oluşturduğu OPEC+ grubu, petrol üretimlerini yüzde 20 azaltma kararı almıştı. Ancak alınan bu karar da düşen petrol fiyatlarını yükseltmeye yetmemişti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın