Ana sayfa Bilgi Merkezi Peyami Safa kimdir? Peyami Safa’nın kısaca hayatı

Peyami Safa kimdir? Peyami Safa’nın kısaca hayatı

PAYLAŞ

Peyami Safa, 2 Nisan 1899 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Gedikpaşa semtinde dünyaya geldi. Babası şair İsmail Safa, annesi ise Server Bedia Hanım’dır.

Babasını küçük yaşta kaybeden Safa, zor şartlar altında bir çocukluk geçirdi. Okuluna ara vermek zorunda kalacağı kemik veremi hastalığına yakalandı. Bu süreçte yaşadıkları, ileride “Dokuzuncu Hariciye Koğuşu” adlı eseri kaleme almasına neden oldu.

Lise öğrenimi için Vefa İdadisi’ne kaydoldu. Fakat hastalığından dolayı okulu bitiremedi. Düzenli bir eğitim alamayan Safa, kendi kendini yetiştirmeye çalıştı.

Bir süre çeşitli devlet kurumlarında memur olarak görev yaptı. 1917 yılında ise Reddi İlhak Mektebi’nde öğretmen olarak çalışmaya başladı. Fakat ertesi yıl öğretmenlikten ayrılarak “Yirminci Asır” adında bir gazete çıkarmaya başladı. Burada “Asrın Hikayeleri” başlığı altında yazdığı hikayelerle dikkat çekti. Daha sonra farklı zamanlarda Tercüman-ı Hakikat, Tasvir-i Efkar, Son Posta, Son SaatSon Telgraf, Tan, Havadis, Son Havadis ve Vakit  gazetesinde görev yaptı. 1928 ile 1940 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde yazarlık yaptı.

1936 yılında “Kültür Haftası“, 1953 yılında ise “Türk Düşüncesi” dergisini çıkardı. [1]

Safa’nın yazılarını yayımlayan dergiler ise şunlar oldu: “Hilal-i Ahmer“, “Resimli Ay“, “Hareket“, “Hafta“, “Çınaraltı“, “Büyük Doğu“, “Düşünen Adam

1954 yılında Milliyet gazetesinde yazmaya başladı. 1959 yılında ise Tercüman gazetesine geçti.

Peyami Safa, 15 Haziran 1961 tarihinde hayatını kaybetti.

Peyami Safa, edebiyatımızın en üretken yazarlarından biridir. Yüksek donanımı sayesinde felsefeden tarihe, hukuktan sosyolojiye kadar çok farklı alanlarda eserler oluşturmuştur. Öte yandan ders kitapları da yazmıştır.

Peyami Safa’nın eserlerinden bazıları

Romanları

  • Gençliğimiz
  • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  • Bir Tereddüdün Romanı
  • Matmazel Noralya’nın Koltuğu
  • Yalnızız
  • Fatih Harbiye
  • Süngülerin Gölgesinde

Kaynakça

[1] Milliyet gazetesi, Renk eki, 31.07.1984, s.4

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here