PİAR: En başarısız bulunan bakan Albayrak, en başarılı bulunan bakan Soylu

PİAR’ın araştırma sonuçlarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yüzde 45.2 ile en başarılı bulunan bakan olurken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yüzde 88.2 ile en başarısız bulunan bakan oldu. 

PİAR Araştırma tarafından anketin 6 Temmuz-11 Temmuz tarihleri arasında yapıldığı belirtildi. Türkiye genelini temsilen 26 ilden 2460 kişinin katıldığı ankette hata payı olarak (+/-) yüzde 2.4 olarak belirlendi. 

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİ NE KADAR OY ALIYOR?

“Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen cevaplara göre şu şekilde bir sonuç ortaya çıkıyor:

AK Parti: Yüzde 36.7

CHP: Yüzde 29.1

HDP: Yüzde 12.2

MHP: Yüzde 10.8

İYİ Parti: Yüzde 9.1

Saadet Partisi: Yüzde 1.6

Diğer: Yüzde 0.5

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU OLARAK EKONOMİ GÖRÜLÜYOR

“Türkiye’nin en önemli problemi nedir?” sorusuna ankete katılanların yüzde 26.4’ü ‘Ekonomi’ cevabını verdi. İkinci sırada yüzde 18 ile ‘Suriyeliler’ yer alıyor. ‘İşsizlik’ diyenlerin oranı ise yüzde 15.6 olarak gerçekleşti. 

‘ERKEN SEÇİM YAPILMALI MI?’

Ankete katılanların yüzde 55’i “Erken seçim yapılmalı mı?” sorusuna ‘Hayır’ cevabını verirken, yüzde 34.2’si ‘Evet’ cevabını verdi. 

Parti bazında bakıldığında, AK Parti seçmeninin yüzde 75’i erken seçim istemezken, CHP seçmeninin yüzde 62.1’i erken seçim istiyor. 

“MERKEZ SAĞDA YENİ BİR PARTİ KURULMASINA İHTİYAÇ VAR MI?”
ali babacan
Ali Babacan

“Merkez sağda yeni bir parti kurulmasına ihtiyaç var mı?” sorusuna katılımcıların yüzde yüzde 53.9’u ‘Evet, ihtiyaç var’ derken, yüzde 30.9’u ‘Hayır, ihtiyaç yok’ yanıtını verdi. 

Katılımcılara, “Ali Babacan liderliğinde kurulacak olan partiye oy verir misiniz?” sorusu da yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 8.9’u “Kesinlikle oy veririm” dedi. “Parti kurulduktan sonra karar veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 18.1 olarak gerçekleşti. 

Babacan’ın yeni kuracağı partiye oy vereceğini söyleyenlerin ağırlıklı kesimini Saadet Partisi ve AK Parti seçmeni oluşturuyor. “Kesinlikle oy veririm” cevabını verenlerin yüzde 16.1’i AK Parti seçmeniyken, yüzde 30.4’ü Saadet Partisi seçmeni. 

“Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiye oy verir misiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 2.9’u “Kesinlikle oy veririm” cevabını verirken, yüzde 87.6’sı ‘Asla oy vermem’ cevabını verdi. 

BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK YÜZDE 26

Başkanlık sistemine ilişkin de katılımcılara soru yöneltildi. “Başkanlık sisteminin devamıyla ilgili bir referandum olsa neyi tercih edersiniz?” sorusuna, yüzde 62.5 oranında ‘Parlamenter sistem gelmeli’ cevabı verildi. ‘Başkanlık sistemi devam etmeli’ diyenlerin oranı ise yüzde 26 olarak gerçekleşti. 

AK Parti seçmenleri arasında başkanlık sisteminin devam etmesinden yana olanların oranı yüzde 60.1. MHP seçmeninin yüzde 55.2’si ise “Parlamenter sistem geri gelmeli” cevabını verdi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın