Pisagor kimdir, ne yapmıştır? Kısaca hayatı

“Sayıların babası” olarak bilinen Pisagor ya da Pythagoras, MÖ 6. yüzyılda Sisam Adası’nda dünyaya geldi. Ticaretle uğraşan babasıyla Girit ve Mısır’a gitti. O dönem eğitim alanında oldukça gelişmiş bir ülke olan Mısır’da eğitim gördü. Mısır’dan ayılarak Sisam Adası’na geri döndü. Burada “Yarım Daire” adını verdiği bir okul açtı. Zaman içerisinde okulun ünü o kadar yaygınlaştı ki, Yunanistan’ın en parlak beyinleri Pisagor’un öğrettiklerini dinlemek için buraya geldi.

Pisagor, kırk yaşlarındayken Sisam Adası’ndan ayrılarak İtalya’nın güneyinde aristokratik bir azınlık tarafından yönetilen Yunan kentine yerleşti. MÖ 495 yılında hayatını kaybetti.

Pisagor’un matematiğe en bilinen katkısı “Pisagor Teoremi” ya da “Pisagor Bağlantısı”dır. Bu teorem sayesinde birçok matematiksel teorem de ispatlanabilmiştir. Pisagor’un matematik dışında astronomi alanında da katkıları olmuştur. Matematiği müzikte de kullanan Pisagor, müzikle tedavi konusunda tıbba önemli katkılar yapmıştır. Felsefe alanında da çalışmalar yapan Pisagor’a göre evrenin temelini sayılara dayandırmaktadır. Ünlü düşünüre göre toplumu akıllı ve bilge insanlar yönetmelidir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın