Ana sayfa Dünya Pompeo’dan Çin’e koronavirüs konusunda şeffaflık çağrısı

Pompeo’dan Çin’e koronavirüs konusunda şeffaflık çağrısı

PAYLAŞ
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (Fotoğraf: @SecPompeo, Twitter)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz gün ilk kez koronavirüs (Covid-19) kaynaklı ölümün kayda geçmediğini duyuran Çin’e şeffaf olma çağrısında bulundu. 

Daha önce yaptığı açıklamalarda koronavirüsten bahsederken “Wuhan virüsü” ifadesini kullanan ve Pekin yönetiminin tepkisini çeken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu kez bu ifadeyi kullanmaktan kaçındı.

Tüm ülkelerin virüs hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğru ve zamanında veri sağlama yükümlülüğünün olduğunu belirten Pompeo, “Demokratik olsun ya da olmasın her ülke bu bilgiyi şeffaf, açık ve verimli bir şekilde paylaşmak zorundadır” diye konuştu.

Pompeo’nun daha önce sıkça kullandığı “Wuhan virüsü” ifadesini bu kez kullanmamasında, 27 Mart günü ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında yapılan telefon görüşmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

ABD’li yetkililerin koronavirüsten “Wuhan virüsü” ve “Çin virüsü” olarak bahsetmesi, iki ülke arasında gerilime yol açmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, daha önce yaptığı açıklamada, ortaya çıktığı ilk anda salgının ölçeğini gizlediği ve dünyanın geri kalanıyla doğru verileri paylaşmadığını öne sürerek Pekin yönetimini eleştirmişti

İç talep nedeniyle kritik tıbbi malzemeleri ülke içinde tutacaklarını belirten Pompeo, küresel olarak pandemi ile mücadeleye yardımcı olmak için daha fazla fon sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here