Pompeo’dan İran’daki eylemcilere destek: ABD sizin yanınızda

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’da benzin zammı sonrası başlayan protesto gösterilerine ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD sizi duyuyor. ABD sizi destekliyor. ABD sizin yanınızdadır” ifadelerini kullandı. 

İran’da başlayan protesto gösterilerinin ardından Twitter hesabından açıklama yapan Pompeo, bundan yaklaşık 1,5 yıl önce yayınladığı bir mesaja da atıf yaparak , “İran halkına bir buçuk yıl önce de söylediğim gibi ABD sizinle” mesajını paylaştı. 

‘ABD SİZİ DUYUYOR, DESTEKLİYOR VE SİZİNLEYİZ’

Pompeo, 1,5 yıl önce yayınladığı mesajda, “İran halkı hükümetlerinin 40 yıl süren zorbalığına karşı sessiz kalmıyor. Biz de sessiz kalmayacağız. Biz de sessiz kalmayacağız. İran halkına bir mesajım var: ABD sizi duyuyor, destekliyor ve sizinleyiz” ifadelerini kullanmıştı.

İran’daki protesto gösterileriyle ilgili Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, eylemcilere karşı kullanılan müdahale kınandı. Açıklamada, “ABD, kendilerine önderlik etmesi gereken rejime karşı barışçıl protestolar düzenleyen İran halkının yanındadır” ifadelerine yer verildi. 

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD’den protesto gösterilerine ilişkin yapılan açıklamaları ‘içişlerine müdahale’ olarak değerlendirdi. 

RUHANİ: DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIN HESABINA YATIRILACAK

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani (Fotoğraf: @HassanRouhani – Twitter)

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, benzin zammından elde edilecek gelirin dar gelirli vatandaşların hesabına yatırılacağını söyledi. 

NE OLMUŞTU?

İran’da benzinin litre fiyatının aylık bin tümenden bin 500 tümene çıkarılmasının ardından ülke genelinde protesto gösterileri düzenlenmeye başladı. 

Protesto gösterilerinde bugüne kadar yaklaşık bin eylemci tutuklandı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın