Putin: Çin ile ilişkilerimiz eşi benzeri görülmemiş bir düzeyde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Çin ile aramızdaki bağlar eşi benzeri görülmemiş bir düzeyde” dedi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i Kremlin’e davet etti. Xi’nin üç gün boyunca sürecek ziyaretinde ikili ilişkilerin güçlendirilmesi bekleniyor.

Bugün yapılması beklenen görüşme öncesinde Xi, iki ülke arasındaki ilişkilerin yıllar içinde bazı sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını, ancak şu anda her zamankinden daha iyi olduğunu söyledi.

Rusya ve Çin, son yıllarda ABD’nin artan siyasi ve ekonomik yaptırımları karşısında aralarındaki işbirliğini artırmak niyetinde.

Rusya ile ilişkilerini en üst seviyeye çıkarmayı başardıklarını belirten Xi, “Bağlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz ve sizinle el ele gitmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

İki lider, ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilerin 70. yıldönümünü bir etkinlikle kutlayacaklar. CNBC’nin haberine göre, bir dizi ticaret ve yatırım anlaşmasının imzalanması bekleniyor. Öte yandan Xi’nin Petesburg’da düzenlenecek Uluslararası Ekonomik Formu’na da katılması bekleniyor.

Xi: ‘Ortaklığımızın yeni döneme girmesini dört gözle bekliyorum’

Ziyaret öncesinde TASS haber ajansına da konuşan Xi, “Putin ile ilişkilerimizin seyrini belirlemeyi ve kapsamlı stratejik ortaklığımızın yeni bir döneme girmesini dört gözle bekliyorum” diye konuştu.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui, ziyaretin ikili ilişkilerin geliştirilmesi bakımından oldukça önem taşıdığını belirtti.

İki ülkenin ABD ile yaşadığı sorunlar

ABD, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi üzerine yaptırımları devreye sokmuştu. Geçtiğimiz Mayıs ayında ise yaptırımları genişletmiş ve 6 Rus yetkili ile 8 Rus şirketini yaptırım listesine dahil etmişti.

ABD, 2018’in Temmuz ayında ise 24 milyar dolar değerindeki Çin malına gümrük vergisi koyarak ‘ticaret savaşı’nı başlamıştı. Zaman içerisinde gümrük vergisinin kapsamını genişletmiş ve yaklaşık 250 milyar dolarlık Çin malına gümrük vergisi getirmişti. Çin’in buna cevabı ise 110 milyar dolarlık ABD malına gümrük vergisi getirmek olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın çıkardığı bir kararname ile Çinli telekomünikasyon devi Huawei kara listeye alınmıştı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın