vladimir putin

Putin’den Trump’a: Eğer siz yaparsanız biz de nükleer füze geliştireceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekildikten sonra ABD’nin başlaması durumunda Rusya’nın da kısa ve orta menzilli nükleer füzeler geliştirmeye başlayacağı konusunda uyarıda bulundu. 

ABD, 1987 yılında Rusya ile imzaladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması‘ndan (INF) 2 Ağustos günü resmen çekildiğini duyurmuştu. ABD, Moskova’nın anlaşma kurallarını ihlal ettiğini ve yasaklı bir füze türü kullandığını öne sürüyordu. 

PUTİN’DEN ‘YAKINDAN İZLEME’ TALİMATI

Bu gelişmenin ardından Güvenlik Konseyi ile bir toplantı gerçekleştiren Putin, ABD’nin olası nükleer füze geliştirme girişimlerinin ‘yakından izlenmesi’ talimatını verdi. 

Putin, ABD’nin bu adımına ilişkin yaptığı açıklamada “Eğer Rusya, ABD’nin bu sistemleri geliştirdiğine ve üretimine başladığına dair güvenilir bilgi elde ederse, Rusya’nın aynı ölçüde benzer füzeler geliştirmekten başka bir seçeneği kalmayacak” ifadelerini kullandı. 

PUTİN: DİYALOG ORTAMI BAŞLATMAMIZ GEREKİYOR

Diyalog kapısını da kapatmayan Putin, “Kurallar ve kısıtlamaların olmadığı kaos ortamından kaçınmak için tüm tehlikeli sonuçları bir kez daha tartmalı ve ciddi bir diyalog ortamı başlatmalıyız” dedi. 

INF ANLAŞMASI NEDİR? 

INF Anlaşması, 1987 yılında ‘silahsızlanma ve barış ortamının sağlanması’ amacıyla ABD ve Sovyetler Birliği arasında imzalanmış bir anlaşmadır. 

Anlaşmanın imzalandığı dönemde ABD’nin başında Ronald Reagan bulunurken, Sovyetler Birliği’nin başında Mihail Gorbaçov bulunuyordu.

INF Anlaşması, 500 ile 5 bin 500 arasında menzile sahip kısa ve orta menzilli nükleer silahların ortadan kaldırılmasını, bunların fırlatma rampaları ile destek sistemlerinin imha edilmesini öngörüyordu.

Anlaşmanın herhangi bir süre sınırı bulunmuyordu. Öte yandan anlaşma kapsamında 2 bin 500’ü aşkın füze imha edildi. 

Geçtiğimiz Şubat ayında ABD’nin INF’yi askıya alma kararının ardından Rusya da INF’yi resmen askıya aldığını açıklamıştı.

ABD’nin ardından Rusya da INF Anlaşması’nı resmen askıya aldı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın