Ana sayfa Gündem Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi yanıtladı

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi yanıtladı

PAYLAŞ

Koronavirüs vaka sayılarındaki azalışla birlikte kamuoyunda en çok merak edilen soruların başında “Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusu geliyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Azap, “Böyle giderse yasak gerekecek” dedi. 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Habertürk’te katıldığı canlı yayında koronavirüs sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Azap, “Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusunu şu şekilde yanıtladı: “Vaka sayılarında günlük dalgalanmalar olabilir. Önümüzdeki 3 günü yakından izleyip biraz daha görmemiz lazım. Ancak eğer trend böyle devam ederse gerekecek. Sokağa çıkma yasağı yasağı olmasa da seyahat ve ziyaret yasaklarının mutlaka getirilmesi lazım. Çünkü bayramlar insan teması açısından en riskli dönemler. İnsanlar birbirlerine ziyarete gidiyorlar, ziyarete gittikleri yerde başka kişilerle karşılaşıyorlar. Daha önemlisi küçüklerle büyükleri buluşturuyoruz. Bu bayramda bunları yaparsak, bundan sonraki bayramları bayram gibi kutlayamayabiliriz. O yüzden bu bayramda biraz dişimizi sıkacağız. En azından bu ziyaretlerimizi gerçekleştirmeyeceğiz. Sevdiklerimize telefonla ulaşacağız. Bu şekilde hareket etmemiz lazım. İnsanların fazlaca birbirleriyle temas etmeleri, bu salgının yayılmasında en büyük etken.”

Ramazan Bayramı, 24 Mayıs Pazar günü başlayacak ve 26 Mayıs Salı günü sona erecek. Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı kısıtlamasına ilişkin kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında verilmesi bekleniyor. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here