Ana sayfa Bilgi Merkezi Refik Halit Karay kimdir? Hayatı ve eserleri

Refik Halit Karay kimdir? Hayatı ve eserleri

PAYLAŞ
Refik Halit Karay ve Edebiyat
Refik Halit Karay
Refik Halit Karay kimdir? Refik Halit Karay’ın hayatı ve eserleri. 

Refik Halit Karay, 1888 yılında İstanbul’un Beylerbeyi ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet Halit Bey, annesi ise Nefise Ruhsar Hanım’dır. İlköğrenimini tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi‘ne kaydoldu. Fakat hocası ile yaşadığı bir tartışmanın ardından okulu bıraktı.

Galatasaray Lisesi’ni bıraktıktan sonra babasının zorlamasıyla İstanbul Mekteb-i Hukuk‘a kaydoldu. Hem buradaki öğrenimini sürdürdü hem de Maliye Nezareti’nde çalıştı. 1908 yılında İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından hem okulunu hem de işini bıraktı. Bu tarihten sonra gazeteciliğe yöneldi. Servet-i Fünun‘da çalışmaya başladı. Burada tercümanlık yaptı. Daha sonra ise Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yazarlık yapmaya başladı.

Yazarlığa küçük yaşlardan itibaren ilgi duyan Refik Halit Karay’ın ilk yazısı, “Muhit” adlı bir dergide yayımlandı.

Bir dönem “Son Havadis” adlı bir gazete çıkarmaya başladı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu‘nun da yer aldığı bu gazeteyi kısa bir süre sonra kapatmak zorunda kaldı.

1910 yılında Salah Cimcoz ve Celal Esad’ın çıkardığı “Kalem” adlı dergide yazılar kaleme almaya başladı. Buradaki yazılarında “Kirpi” takma adını kullandı.

Cemil Bey’in çıkardığı “Cem” adlı dergide de yazdı. Bir süre sonra derginin başyazarlığına yükseldi.

1911 yılında çeşitli dergilerde kaleme aldığı yazılarını “Kirpinin Dedikleri” adı ile kitaplaştırdı.

İttihat ve Terakki Cemiyeti‘nin iktidara gelmesiyle birlikte, bazı yazıları gerekçe gösterilerek Sinop’a sürgüne gönderildi. Bu dönemde Nazıma Hanım ile hayatını birleştirdi. Sürgün hayatının geri kalan kısmını Çorum, Bilecik ve Ankara’da geçirdi.

Sürgün hayatı sırasında Peyam gazetesinde ve Yeni Mecmua‘da yazdı.

Ziya Gökalp‘in devreye girmesiyle affedilerek İstanbul’a döndü. Robert Koleji’nde öğretmenlik yapmaya başladı. Hürriyet ve İtifaf Fırkası’na üye oldu. 1919 yılında Posta ve Telgraf Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Aynı yıl en önemli eseri “Memleket Hikayeleri” yayımlandı.

1922’de “Aydede” adında bir dergi çıkarmaya başladı. Bu dergideki yazılarında, Mili Mücadele ve Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde bir tutum izlemiştir. Bu sebeple Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından “Yüzellilikler” listesine dahil edilmiştir. 9 Kasım 1922 günü İstanbul’dan ayrılarak Beyrut’a gitti.

Sürgün döneminde eşi ayrılarak İstanbul’a gitti. Refik Halit Karay da “Doğru Yol” gazetesinde çalışmak üzere Halep’e gitti. Bu dönemde Nihal Hanım ile evlendi ve bu evliliğinden bir oğlu dünyaya geldi.

1937 yılında af çıkarılınca ertesi yıl Türkiye’ye döndü. Aydede dergisini yeniden çıkardı.

Refik Halit Karay, 1965 yılında hayatını kaybetti.

REFİK HALİT KARAY’IN ESERLERİNDEN BAZILARI

HİKAYE

Memleket Hikayeleri

Gurbet Hikayeleri

ROMAN

Çete

Sürgün

Bu Bizim Hayatımız

Kadınlar Tekkesi

Karlı Dağdaki Ateş

Bugünün Saraylısı

Anahtar

Nilgün

İstanbul’un Bir Yüzü

Dişi Örümcek

BİR CEVAP BIRAK

Yorum yazın
Please enter your name here