Reform nedir?

Reform nedir, nerede ortaya çıkmıştır? Nedenleri, sonuçları

Reform, Avrupa tarihinin en önemli gelişmelerinden biridir. Reformla birlikte Katolik Kilisesi’nin etkisi azalmış, Avrupa’da yeni mezhepler ortaya çıkmıştır. Peki, Reform nedir? Reform hangi ülkede başladı? Reform’un nedenleri ve sonuçları nelerdir? İşte bir dönem dünyayı etkisi altına alan Reform hakkında kısaca bilgi…

Reform nedir? Hangi ülkede başladı?

Reform, Katolik Kilisesi’nin uygulamalarına yönelik rahatsızlık duyulmasından ötürü Almanya’da ortaya çıkan ve daha sonra tüm Avrupa ülkelerine yayılan dini alandaki yeniliklere verilen isimdir.

Ortaçağ’da Kilise gücünü oldukça artırmıştı. Bu dönemde, bağış ve miras yoluyla elde ettiği topraklarla büyük bir servet elde etmişti. Öte yandan vergiden de bağışık tutulmuştu. Bu durum bir süre sonra yöneticilerin tepkisini çekti. Çünkü önemli bir vergi gelirinden yoksun kalıyorlardı. Kilisenin bu etkisini kıracak olan gelişme ise ticaretin önem kazanması ve akabinde burjuva sınıfının ortaya çıkmasıydı. Burjuva sınıfından sağlanan vergi gelirleri, devletlerin ekonomik anlamda Kilise karşısındaki konumunu güçlendirmişti.

Reform’un nedenleri 

1. Kilisenin bozulması ve dünyevi meselelerle uğraşması.

2. Kilisenin sahip olduğu aforoz gibi yetkiler aracılığıyla yöneticilerin iktidarını sınırlaması.

3. Rönesans ile birlikte ortaya çıkan Hümanizma sayesinde, Hristiyanlığın bazı dogma fikirlerinin eleştirilmesi ve insanın ön plana çıkarılması.

4. Matbaanın yaygınlaşması ve kağıt üretim tekniklerinin geliştirilmesi sonucunda başta İncil olmak üzere çok sayıda kitabın basılmış olması. Bunun sonucunda yeni fikirler ortaya çıkmıştır. Ayrıca kitaplara halkın tüm kesiminin ulaşabilme imkanı doğmuştur.

5. Rönesans’ın ortaya çıkmasıyla birlikte özgür bir düşünce ortamının oluşması.

Reform’un ortaya çıkışı

Reform hareketini başlatan isim Martin Luther‘dir. Alman rahip Martin Luther, kilisenin üst makamlarına “Doksanbeş Maddelik Tezi” gönderir. Ayrıca kilisenin duvarına da asar. Luther’in tezleri kısa bir süre içinde halk arasında yayıldı. Bunun üzerine Luther, Kilise tarafından aforoz edildi.

Almanya’daki bazı prensler Luther’e destek çıktı. Luther, bir süre sonra İncil’i Almanca’ya çevirdi. O güne kadar halk, din adamlarından öğrendiği kadarıyla İncil hakkında bilgi sahibiydi. Böylece İncil’i ilk elden okuma imkanına kavuştu. Bu durum ise Kilise’nin otoritesini sarstı.

Luther’in başlattığı hareket sonucunda çeşitli Protestan mezhepleri ortaya çıktı. Hristiyanlık artık Katolik, Ortodoks ve Protestanlık olmak üzere üçe bölünmüştü. Agusburg Barışı ile birlikte Almanya’da Protestanlık resmen kabul edilmiştir.

Reform’un sonuçları

1. Katolik Kilisesi’ne olan güven sarsılmıştır.

2. Yeni mezheplerin ortaya çıkması sonucunda Avrupa’da mezhep birliği bozulmuştur. Mezhepler arası savaş yaygınlık kazanacaktır.

3. Kilise’nin tekelinde olan eğitimin yerine laik bir eğitim sistemine geçilmiştir.

4. Papa’nın ve Kilise’nin devlet yönetimi üzerindeki etkisi sona ermiştir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Reform nedir, nerede ortaya çıkmıştır? Nedenleri, sonuçları” için 2 yanıt

  1.  avatarı
    Anonim

    çok faydalı oldu teşekkürler

Bir yanıt yazın