Reuters: ABD, F-35 eğitimi için yeni Türk pilot kabul etmeyecek

ABD tarafından F-35 savaş uçağı eğitimi için ilave Türk pilotu kabul etmeme kararı alındı. 

Reuturs’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üç ABD’li yetkili, bunun Türkiye ile ABD arasında S-400 hava savunma sistemi satın alınmasına ilişkin anlaşmazlığın bir işareti olduğunu belirtti.

Washington, uzun bir süredir S-400’lerin F-35’ler için bir tehdit oluşturduğu iddiasında bulunuyor.

Reuters’a konuşan ABD’li yetkililer, Türkiye’nin S-400’den vazgeçmesi halinde F-35’ler için alınan kararın geri alınabileceğini belirtti. Kararın halihazırda eğitim gören Türk pilotlara yönelik olmadığı, bir sonraki eğitim programına katılacak Türk pilotlara yönelik olduğunu ifade ettiler.

Haberde Pentagon’un yeni Türk pilotlarının kabul edilmeyeceği konusunda yorum yapmayı reddettiği bildirildi. Fakat Ankara’nın Raytheon tarafından üretilen Patriot füze savunma sistemi için görüşmeler yaptığı vurgulandı.

Öte yandan Arizona’da bulunan Luke Hava Kuvvetleri Üssü’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı iki eğitmen ve dört pilotun F-35 eğitimi aldığı ifade edildi.

Hulusi Akar: ‘S-400’ler önümüzdeki aylarda gelecek’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, katıldığı bir televizyon programında S-400’lerin önümüzdeki aylarda geleceğini açıklamıştı.

Akar, S-400 hava savunma sistemi eğitimi için Rusya’ya askeri personel gönderildiğini de söylemişti.

‘S-400, F-35’leri düşürmek için tasarlanmış bir Rus sistemidir’

Pentagon’un en üst düzey politika yetkililerinden biri olan Kathryn Wheelbarger, Türkiye’nin S-400 satın almasının ‘yıkıcı’ olacağını belirtmişti.

Wheelbarger, “S-400, F-35 gibi bir uçağı düşürmek için tasarlanmış bir Rus sistemidir” demişti. Ayrıca, “Rusya’nın bu istihbarat toplama fırsatından yararlanmayacağını hayal etmek imkanız” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘S-500 de gündeme gelecek’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise S-400’lerden sonra S-500’lerin gündeme geleceğini ve Rusya ile ortak bir üretimin söz konusu olacağını söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, F-35’lerin Türkiye’ye satışını erteleyen yasayı onaylamıştı. Gerekçe olarak ise Rahip Brunson’ın tutuklanmasını ve S-400 satın alınmasını göstermişti.

Erteleme kararı alınmadan önce ilk uçağın önümüzdeki Kasım ayında teslim edilmesi planlanıyordu.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD’li senatörler tarafından F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemeyi öngören bir tasarı sunulmuştu.

Geçtiğimiz Nisan ayında ise Pentagon sözcüsü, Türkiye’ye F-35 savaş uçağı parçalarının teslimatını durdurduklarını açıklamıştı.

1999 yılında F-35 projesine katılan Türkiye, projenin 9 üretici ortağından biridir.

F-35 meselesi: Bugüne kadar neler yaşandı, son durum nedir?

F-35 savaş uçakları: Özellikleri neler? Türkiye’ye ne zaman teslim edilecek?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın