Türk Askeri

Reuters: Libya, Türkiye’den askeri destek talebinde bulundu

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye’den resmen askeri destek talebinde bulundu. 

Reuters’ın Ulusal Mutabakat Hükümeti yetkilisine dayandırdığı haberine göre, söz konusu talebin kara, deniz ve hava olmak üzere üç alanı kapsadığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, ‘Libya yönetimden davet gelmesi halinde asker gönderebileceklerini’ söylemişti. 

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti İçişleri Bakanı Fethi Başağa ise ‘çatışmaların yoğunlaşması halinde Türkiye’den askeri destek isteyeceklerini’ söylemişti. Bu açıklamanın ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya tezkeresinin Meclis’in açılmasıyla birlikte gündeme getireleceğini ifade etmişti.

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında 27 Kasım’da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ve “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştı. Daha sonra her iki anlaşma TBMM tarafından da onaylanmıştı.

Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Temsilciler Meclisi olmak üzere iki ayrı hükümet bulunan Libya’da tam bir kaos hakim. Türkiye’nin de desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınıyor. 

TRT: Libya’ya asker göndermek için tezkere hazırlanıyor

Libya’da neler oluyor, hangi ülke kimi destekliyor?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın