Rezene çayının çok önerilmesinin nedenleri

Rezene çayı, çeşitli sağlık problemlerinin giderilmesinde önerilen bir çay türüdür. Rezene çayının oldukça fazla faydası bulunuyor. Peki, rezene çayı faydaları neler? Rezene çayı ne işe yarar? İşte rezene çayı hakkında bilinmeyenler…

Rezene çayı faydaları neler?

Rezene çayı çok faydalı denildiğini her yerde duymuş olabilirsiniz. Çünkü rezene çayı sağlıklı bileşenler içerir. Başta gençlerde öksürük, mide ve bağırsak rahatsızlıkları olmak üzere, bir çok sindirim problemine iyi geliyor. Bin yıllardır Avrupa’da ve Mısır’da rezene çayı ilaç olarak kullanıldı. Hem de bu çay, bildiğimiz demleme yöntemi ile demlendi ve özellikle mide ve sindirim sorunları için kullanıldı.

Rezene çayının öksürüğe, soğuk algınlığına çok iyi geldiğini yaşlılarımız da bilir ve söylerler. Dünyanın değişik kültürlerinde aynı çay aynı sorunları çözmek için kullanıldı ve bu kültürler arasında herhangi bir iletişim de yoktu. Fakat insanlar bu çayın faydalarını gördüler.

Öksürük, nezle veya gribe yakalandığınızda hiç tereddüt etmeden rezene çayı için. Birçok kişi rezene çayının sindirim sorunlarını çözdüğünü bilmez ama, şişkinlik veya iştahsızlık gibi mide-bağırsak rahatsızlıklarına çözüm olarak rezene çayını öneriyoruz. Hiç bir rahatsızlığınız yoksa da anason tadı bu çayı cazip kılar. Rezenenin sırrı nedir? Bu çayı ilaç haline getiren bileşimleridir; öyle ki esansiyel yağlar, silisik asit, çok değerli mineral tuzlar anti-inflamatuar bileşenler, vitaminler çayın içeriğini oluştururlar.

Balgam sökücü olarak doğal rezene çayı için

Rezene çayı, balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Sesiniz mi kısıldı? Hemen akşam eve giderken bir fincan rezene çayı demleyin ses telleriniz iyileşecektir. Bu çayın bir başka yararı da midede ve bağırsaklarda oluşan gaz, kramplar ve gastrointestinal sorunları gidermektir. Uçucu yağlar anetol ve fenkon bu çayın tadını biraz acı yapsa da, faydalarını göz önüne alın.

Emziren anneler rezene çayı içebilir mi?

Elbette gönül rahatlığı ile emziren anneler de içebilir. Ölçüyü kaçırmamak şartıyla rezene çayını günde 1-2 fincan olarak içebilirler. Anne bu çayı içtiğinde bebekte oluşan gaz da giderilmiş olacaktır. Annede süt üretimini de arttıran bileşenleri olduğu ortaya çıkarılmıştır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın