DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3525210,43%
İstanbul
21°

AÇIK

16:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Rönesans nedir, nerede ortaya çıkmıştır? Kısaca bilgi

Rönesans nedir, nerede ortaya çıkmıştır? Kısaca bilgi

ABONE OL
2 Şubat 2022 18:58
Rönesans nedir, nerede ortaya çıkmıştır? Kısaca bilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rönesans, Avrupa tarihinin en önemli gelişmelerinden biridir. Peki, Rönesans nedir? Rönesans nerede ortaya çıkmıştır? Rönesans nedenleri ve sonuçları nelerdir? Bu konu hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Rönesans nedir?

Rönesans, “Yeniden doğuş” anlamına gelmekte olup; ilk kez İtalyan sanatçı Giorgio Vasari tarafından “Le Vite” adlı eserinde kullanılmıştır.

Rönesans, eski Roma ve Grek uygarlığın parlak dönemlerine bir hasret olarak ifade edilebilir.

Rönesans nerede ortaya çıkmıştır?

İtalya’da başlayan Rönesans hareketi kısa bir süre içinde tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Rönesans’ın İtalya’da ortaya çıkmasının en önemli sebebi, İtalyan kent-devletlerinin Hristiyan olmayan ülkelerle geliştirdiği ticaret sonucunda, Hristiyanlığın etkilerinin zayıflayıp laikliğin güçlenmesiydi. [1] Öte yandan İtalya’da merkezi bir devlet yoktu, kent devletleri hüküm sürüyordu. Bu da özgür düşünce ortamının gelişimini sağlamıştır.

Rönesans’ın nedenleri

Rönesans’ı doğuran en önemli faktörlerden biri coğrafi keşiflerdir. Akdeniz’de Osmanlı Devleti’nin egemen olması, Doğu ile ticaret yapmak isteyen Avrupalı devletleri yeni yollar bulmaya itti. Bunun sonucunda başlayan coğrafi keşifler, Avrupa ticaretinin gelişmesini sağladı. Ticaretin gelişmesi, burjuvazinin ortaya çıkmasına ve nihayetinde düşünce dünyasının gelişmesine yol açtı. Çünkü zenginleşen burjuva sınıfı, sanata ve bilime maddi destek sağlamıştır.

Rönesans’ın ortaya çıkmasını sağlayan etkenlerden biri de Antik Yunan kültürünün yeniden keşfidir. Bunda Müslüman düşünürlerin de etkisi olmuştur. Çünkü o dönem Müslüman düşünürler, Antik Yunan klasik eserlerinin çevirisini yapmışlardır. Bu eserler, Avrupalı entelektüeller arasında da yayılarak Eski Yunan kültürüne olan ilgiyi artırmıştır.

Kitap basımının artması ve halkın geniş bir kesimine sunulması da Rönesans’ın gelişime katkı vermiştir. Alman mucit Johannes Gutenberg tarafından matbaanın icat edilmesi ve kağıt üretim tekniğinin geliştirilmesi sonucunda çok daha fazla kitap basılmıştır.

Rönesans döneminde insana olan bakış açısı da değişmiştir. Bu dönem Hristiyanlığın bazı doğma fikirleri eleştirilmiş ve insan ön plana çıkarılmıştır. Ortaçağ döneminde yapılan baskılar kaldırılarak insanın özgür bir iradeye sahip olduğu düşüncesi savunulmuştur. Bu dönemde, Kilise’nin hayatın her alanında sahip olduğu etki kırılarak laik düşünce önem kazanmıştır.

Rönesans’ın sonuçları

Rönesans’ın sonuçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kilisenin etkisi sınırlandırılarak laik düşünce önem kazandı.
  • Reform hareketine zemin hazırlandı.
  • Kilisenin ve din adamlarının halk nezdindeki itibarı zayıfladı.
  • Bilimsel gelişmeler hız kazandı.
  • Bilimsel düşünce önem kazandı.
  • Bilime ve sanata değer veren yeni bir sınıf ortaya çıktı.

Rönesans’ın en önemli düşünce adamları Niccolo Machiavelli, Giardino Bruno, Francesco Petrarca, Dante, Leonardo da Vinci ve Desiderius Erasmus‘tur.

Kaynakça

[1] Oral Sander, Siyasi Tarih İlkçağlardan 1918’e, 24. Baskı, Ankara, İmge Kitabevi, 2012, s. 81

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ