RTÜK Başkanı: Yeni düzenleme tüm interneti kapsamıyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren yönetmeliğin tüm interneti kapsamadığını, sadece internet üzerinden radyo ve televizyon yayıncılığı yapan kuruluşları kapsadığını söyledi. 

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, yeni düzenleme hakkında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ile konuştu

‘NETFLİX, BLU TV VE TURKCELL PLUS GİBİ PLATFORMLARLA İLETİŞİM HALİNDEYİZ’

RTÜK olarak Netflix, Blu TV ve Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle iletişim halinde olduklarını belirten Şahin, “Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar” ifadelerini kullandı. 

Şahin, yönetmeliğin tüm interneti kapsamadığını, sadece internet üzerinden radyo ve televizyon yayıncılığı yapan kuruluşları kapsadığını söyledi. 

‘KİŞİLERİN ÖZGÜRLÜK ALANLARI BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ’

Şahin, “Platformlarla ilgili yapacağımız denetlemeler, hayatın doğal akışına ters düşecek şekilde asla olmayacaktır. Kişilerin özgürlük alanları bizim için çok değerli ve anlamlıdır” dedi. 

İnternet tabanlı yayın yapan şirketlerin vergi yükümlülüğü ve hukuki sorumluluğu olmadığını belirten Şahin, yeni düzenlemeyle birlikte buna son verildiğini söyledi. 

Şahin, “Çocuklarımızın, gençlerimizin ruhsal ve fiziksel gelişim süreçlerini etkileyecek içeriklere karşı tabii ki tedbir alacağız. İşin bu kısmına önem veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

RTÜK tarafından internet üzerinden yapılan yayınların denetlenmesini sağlayacak yönetmelik 1 Ağustos 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. 

Yönetmeliğe göre radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini internet ortamında sunan platformların Türkiye’de lisans alması gerekiyor. Bunun için üç farklı lisans türü belirlendi. 

Dijital yayıncılık platformlarına RTÜK denetimi başladı


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın