Ruhani: ABD’nin saygı göstermesi halinde görüşme yapabiliriz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin saygı göstermesi halinde görüşme yapabileceklerini ifade etti.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars’ın haberine göre Ruhani, “Karşı taraf müzakere masasına saygılı bir şekilde oturur, uluslararası düzenlemelere uyar ve müzakere sırasında emirler yağdırmazsa görüşme yapmaya hazırız” diye konuştu.

Ruhani, yaptırımların daha önce kaldırılması halinde görüşmelerin mümkün olabileceğini belirtti.

Hamaney: ‘Amerika ile müzakere etmeyeceğimizi söylemiştik’

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise geçtiğimiz günlerde internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Amerika ile müzakere etmeyeceğini söyledik. Çünkü müzakerelerin bir faydası yok ve zarar veriyor” ifadelerini kullanmıştı.

Trump: ‘İran’da rejim değişikliği aramıyoruz’

İran’a yönelik söylemlerini yumuşatan ve nükleer görüşmelere yeniden başlamanın mümkün olduğunu belirten ABD Başkanı Donald Trump, “İran’da rejim değişikliği aramıyoruz” demişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait petrol tankerlerine yönelik saldırıyı İran’ın gerçekleştirdiğini iddia etmişti. İran ise bu iddiayı yalanlamıştı.

İran petrollerine yönelik 2018’in Kasım ayında ambargo başlatan ABD, geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye’nin de dahil olduğu sekiz ülkeye tanıdığı muafiyeti de kaldırmıştı. Son zamanlarda ‘İran tehdidine’ cevap vermek için bölgeye askeri kuvvet gönderilmesi de gündeme gelmişti.

ABD ile İran arasındaki gerginlik

ABD ile İran arasındaki gerginlik Trump’ın ABD başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte yeniden alevlenmişti. Trump, İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini açıklamış ve İran’a yönelik yaptırımları yürürlüğe sokmuştu.

Hamaney: ABD ile pazarlık yapmayacağız

İranlı Komutan: ABD’nin savaşma kapasitesini düşürdük

Trump: Eğer İran savaşmak istiyorsa, bu resmen sonu olur

İran yaptırımları başladı: İran’la iş yapanlar ABD’yle iş yapamayacak


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın