Ana sayfa Dünya Ruhani: Yaptırımlar kaldırılmadan ABD ile görüşmeyeceğiz

Ruhani: Yaptırımlar kaldırılmadan ABD ile görüşmeyeceğiz

PAYLAŞ
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani (Fotoğraf: @HassanRouhani - Twitter)

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yaptırımlar kaldırılmadan ABD ile görüşmeyeceklerini söyledi. 

ABD Başkanı Donald Trump, G7 Zirvesi’nin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İran ile görüşmeye hazır olduğunu söylemişti. 

Her zaman görüşme yapmaya hazır olduklarını belirten İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Ama önce ABD’nin, İran’a yönelik uyguladığı yasa dışı ve haksız yaptırımları kaldırması gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Ruhani “Washington olumlu yönde değişim için bir anahtara sahip. Öyleyse ilk adımı atsın. Bu adım olmadan kilit açılmaz” dedi. 

İran’ın gerginlik istemediğini vurgulayan Ruhani, “Diğer ülkelerle iyi ve dostane ilişkiler kurmak istiyoruz” diye konuştu.

Ruhani, 2015 yılında ABD’nin tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşma için ise şu ifadeleri kullandı: “Eğer bizim çıkarlarımız garanti altına alınmazsa 2015 yılındaki anlaşmada verdiğimiz taahhütlerden uzaklaşmayı sürdüreceğiz.”

Ne olmuştu?

Başkanlık seçimleri öncesinde İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan duyduğu rahatsızlığı her fırsatta dile getiren Trump, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurdu. Kısa bir süre sonra ise İran’a yönelik yaptırımları devreye soktu. 

İran, geçtiğimiz ay nükleer anlaşmada belirlenen uranyum zenginleştirme oranını yüzde 3.76’den yüzde 5’e çıkaracağını duyurmuştu. 

Nükleer anlaşmada imzası bulunan Avrupa ülkeleri ise iki ülke arasındaki gerginliği düşürmeyi amaçlıyor. Bunun için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron devreye girmişti. 

Fotoğraf: @JZarif, Twitterruhani

Macron, G7 Zirvesi’ne İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i davet etmiş ve görüşme yapmıştı. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here