Prof. Dr. Aleksandr Dugin

Rus stratejist Dugin: 15 Temmuz’un arkasında CIA vardı

Bir dönem Duma Başkanı Sergey Narişkin’in danışmanı olarak görev yapan Rus stratejist Prof. Dr. Aleksandr Dugin, ’15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Amerikan istihbarat teşkilatı CIA’nin olduğunu’ öne sürdü. 

Independent Türkçe’den Dora Mengüç’e röportaj veren Dugin,15 Temmuz darbe girişimi ve S-400 krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

15 Temmuz darbe girişiminin Rus uçağının düşürülmesi konusunda olduğu gibi Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilere zarar vermek için tasarlandığını söyleyen Dugin, “(Uçak düşürülmesi konusunda) Erdoğan, Rusya’dan özür dilediğinde en azından benim için bir şeylerin olacağı açıktı. Bu özürle birlikte Erdoğan’ın Rusya ile yeni bir aşamaya geçeceği belliydi. ABD tarafından CIA eliyle Erdoğan’a karşı bir saldırı olacağı belliydi” dedi. 

‘Böyle bir darbe girişimi olabileceği ihtimaline dair elimde bilgi vardı’

14 Temmuz 2016 tarihinde, yani darbeden bir gün önce, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in Özel Temsilcisi sıfatıyla Türkiye’ye yaptığı ziyareti hatırlatan Dugin, “14 Temmuz’da Türkiye’deyken; Türkiye’nin Rusya yönelik attığı adımın çok önemli olduğunu, Erdoğan’ın karşı bir saldırıyla karşı karşıya kalabileceğini söylemiştim. Şüphesiz böyle bir darbe girişimi olabileceği ihtimaline dair elimde bilgi vardı. Fakat tam detayları bilmiyordum” ifadelerini kullandı. 

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bazı askeri çevrelerin temsilcileri ve Vatan Partisi’nden birtakım yetkililer ile görüştüğünü fakat hükümetten herhangi bir yetkiliyle görüşmediğini söyleyen Dugin, “Uzmanların ve etkili grupların hatta Türk derin devletinin de katıldığı pek çok toplantı gerçekleştirdim. Bu görüşmelerimde böylesi güçlü bir olasılıktan bahsettim” dedi. 

‘Darbe girişiminin ardında CIA’nin küreselci parçası var’

15 Temmuz darbe girişime katılanların FETÖ ve CIA’in etkisi altındaki bir kesimden oluştuğunu belirten Dugin, “Bu kalkışma Amerikan hükümetinin rejim değişikliği üzerine tasarlayıp onayladığı bir kalkışma değildi. O dönem ABD yönetimi içinde küreselci-milli çatışması ve rekabeti söz konusuydu. Darbe girişiminin ardında CIA’nin küreselci parçasının olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması gereken bir zamandır’

Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 krizine de değinen Dugin, “Türkiye’nin NATO üyeliğinin sorgulanması gereken bir zamandır. Türkiye’nin güvenliğine bugün tehdidi oluşturan ABD’dir. Rusya bir tehdit değil. Rusya tarafsız ya da dost ülke” diye konuştu. 

Dugin, Türkiye açısından S-400 hava savunma sistemini seçmenin rasyonel bir seçim olduğunu vurgulayarak, “Biz Türkiye’de ABD egemenliğine karşıyız. Biz Rusya’nın başka ülkeler üstündeki egemenliğine de karşıyız” dedi. 

Aleksandr Dugin kimdir?

Avrasyacılık hareketinin en önemli temsilcilerinden biri olan Aleksandr Dugin, Fransız Acuel dergisi tarafından Sovyet sonrası dönemde en etkin Rus düşünürü olarak gösterilmişti.

2002-2003 yıllarında Avrasya Birliği Partisi’nin liderliğini yaptı. 

Bir dönem danışmanlığını yaptığı Sergey Narışkin, şu anda Rusya Dış İstihbarat Servisi Direktörü olarak görev yapıyor. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın