Rusya’dan flaş iddia: Koronavirüsün ilacını bulduk

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA) tarafından yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüsü (corona virüsü) tedavi edecek ilacın geliştirildiği duyuruldu.

Sputnik’de yayınlanan habere göre, Rusya Federal Biyomedikal Ajansı’nın (FMBA) dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü tedavi etmek için sıtmaya karşı kullanılan Meflokin bazlı yeni ilacı tanıttığı belirtildi. 

FMBA tarafından yapılan açıklamada, Çin ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, sıtma tedavisinde kullanılan Meflokin ilacının bazında koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasının geliştirildiği duyuruldu. Söz konusu çalışma, FMBA’ya ait ‘Farmzashchita’ adlı araştırma firmasınca yürütüldü.

Söz konusu ilaç hakkında açıklama yapan FMBA Başkanı Veronika Skvortsova, şu ifadeleri kullandı. 

“İlaç yüksek seçicilikle koronavirüsün hücre kültürlerindeki sitopatik etkisini bloke eder ve replikasyonunu (kopya edilmesini) önler, Meflokin’in immünsüpresif etkisi ise virüsün neden olduğu yangısal tepkisinin aktivasyonunu önler. Makrolid antibiyotik ve sentetik penisilinlerin eklenmesi sadece ikincil bakteriyel-viral bir sendromun oluşumunu önlemekle kalmayıp, aynı zamanda kan plazması ve akciğerlerdeki antiviral maddelerin konsantrasyonunun arttırılmasını sağlar. Bu, değişen ağırlıktaki koronavirüs enfeksiyonu olan hastalar için etkili bir tedavi sağlayacak.”

Geçtiğimiz hafta İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan haberde, Ebola ile mücadele için geliştirilen Remdesivir adlı antiviral ilacın koronavirüs tedavisinde başarılı sonuç verdiği belirtilmişti. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın