Rusya’dan Türkiye’ye savaş uçağı satışı için sinyal: Neden olmasın?

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, ABD ile F-35 savaş uçaklarının teslimi konusunda gerilim yaşayan Türkiye’ye savaş uçağı satışı yapmalarının mümkün olduğunu söyledi.

ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması halinde Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılacağını açıklamıştı. 

S-400’lerin 12 Temmuz itibariyle Türkiye’ye teslimatının başlamasının ardından açıklama yapan ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper, “F-35’lerle ilgili pozisyonumuz değişmedi” ifadesini kullanmıştı. 

Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, ‘Türkiye’ye savaş uçağı satışı için görüşmelerin mümkün olup olmadığı’ şeklindeki soruya, “Neden olmasın? Bir emsal zaten yaratıldı” cevabını verdi. 

Eğitimler yıl sonuna kadar tamamlanacak

Borisov, S-400’lerin teslimatına ilişkin yaptığı açıklamada, “Sözleşme programını takip ediyoruz. Türk uzmanların eğitimi de dahil olmak üzere sözleşmenin uygulanması bu yıl kesinlikle tamamlanacak” ifadesini kullandı. 

S-400 anlaşması yaptıktan sonra Türkiye’ye eşi benzeri görülmemiş bir baskı yapıldığını vurgulayan Borisov, “Türkiye kararlarında çok tutarlı davrandı” diye konuştu. 

Rus yetkililer, bu yılın sonuna kadar eğitimlerin tamamlanacağını açıkladı. 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada S-400’lerin sevkıyatının devam ettiği ve bu kapsamda 14’üncü uçağın Mürted Hava Meydanı’na indiği belirtildi. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın