S-400 hava savunma sistemi: Son durum nedir?

Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin son günlerde uluslararası medyada çeşitli haberler çıktı. 

Önce Alman Bild gazetesinde ardından da Bloomberg ve Reuters‘ta çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Alman Bild gazetesi, ismi verilmeyen üst düzey bir Türk diplomata dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin ekonomik kriz ve olası ABD yaptırımlarından dolayı Rusya’dan S-400 almayacağını iddia etti.

Bild gazetesinin bu haberine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan yalanlama geldi. Twitter hesabından Bild gazetesi editörü Julian Röpcke’ye verdiği yanıtta, “Sevgili Julian, kaynaklarınız hatalı. Benden duymuş olun: S-400 satın alma işlemi bitmiştir” ifadelerini kullandı.

Bu haberin yayımlanmasının ardından 6 seviyesinin altına düşen dolar, Altun’un yalanlamasıyla birlikte tekrardan eski seviyesine çıkmıştı.

S-400’lere ilişkin bir başka haber Bloomberg’te yayımlandı. Habere göre, ABD yönetimince S-400 hava savunma sistemlerinin tesliminin 2020 yılına kadar ertelenmesinin teklif edildiği, Türkiye’nin de bu teklifi değerlendirdiği iddia edildi.

Reuters haber ajansında çıkan bir habere göre de, ABD tarafından Türkiye’ye S-400’lerin tesliminin ertelenmesi teklifi yapıldığı, Türkiye’nin de bu teklifi düşündüğü öne sürüldü.

Üst düzey Türk yetkili: Temmuz ayında S-400’leri alacağız

Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçmeyeceğini belirterek, “Temmuz ayında alacağız” dedi.

Çavuşoğlu: Bizim tarafımızdan bir açıklama olmadı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uluslararası medyada çıkan haberlere ilişkin, “S-400’lerin Türkiye’ye getirilmesi konusunda bizim tarafımızdan erteleneceğine yönelik bir açıklama olmadı” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, S-400’lerin alınmaması ve ertelenmesi yönünde ABD ve diğer ülkelerden talepler geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi yaptı. Kremlin Sözcüsü Peskov, görüşmede S-400’lerin ertelenmesi konusunun gündeme gelmediğini açıkladı.

Neler olmuştu?

Suriye’de yaşanan iç savaş sırasında hava savunma sistemi kurma ihtiyacı hisseden Türkiye, bu konuda ilk olarak Çin’le anlaşma sağladı. Fakat, ABD ve NATO’nun karşı çıkması üzerine vazgeçmek zorunda kaldı.

Türkiye, Çin’le yaptığı anlaşmayı iptal ettikten sonra NATO müttefiklerine yöneldi. Fakat müttefiklerinden uygun bir teklif alamayınca Rusya’ya yöneldi ve S-400 hava savunma sistemlerinin alınması konusunda anlaşma sağladı.

Her şey bu anlaşmayla birlikte başladı. ABD ve NATO’dan anlaşmaya yönelik tepkiler geldi.

ABD, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın alması halinde F-35 savaş uçaklarının teslim edilmeyeceğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, F-35’lerin Türkiye’ye satışını erteleyen yasayı onayladı. Karara gerekçe olarak ise Rusya’dan S-400 satın alınması ve Rahip Brunson’ın tutuklanması gösterildi.

ABD’li heyet: S-400’den vazgeçin F-35’leri alın

7 soruda S-400 ve Patriot’un karşılaştırması


Yayımlandı

kategorisi

, ,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın