S-400 teslimatı sonrası Trump’tan ilk açıklama: Türkiye daha fazla F-35 alamayacak

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’lerin teslimatının başlamasının ardından ilk açıklamasını yaptı. 

Trump, S-400 alımına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 100’den fazla F-35 siparişi verdiğini hatırlattı ve Rusya’dan S-400 satın aldığı için bu sayıdan daha fazla uçak satın alamayacağını söyledi. 

Trump, S-400’lerin Türkiye’ye teslimatının başlamasının ardından yaptığı ilk açıklamada, “Türkiye 100’den fazla savaş uçağı sipariş etti, ancak Rusya’dan S-400 aldığı için daha fazla satın alamayacak” dedi.

‘Türkiye konusu çok karmaşık’

Öte yandan “Türkiye konusu çok karmaşık” diyen Trump, görüşmelerin sürdüğünü belirtti. 

Trump, G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı görüşme sırasında dile getirdiği Patriot füzeleri konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

‘Bu durum adil değil’

Türkiye’nin Patriot füzeleri almak isteğini ancak ABD’nin satmadığını belirten Turmp, “Bu durum adil değil” ifadesini kullandı. 

Trump, G-20 zirvesinde yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Patriot füzeleri satılmamasından dolayı Barack Obama yönetimini suçlamıştı. 

Trump tarafından Savunma Bakanlığı’na aday olarak gösterilen Mark Esper, bugün ABD Senatosu’nda verdiği ifadede S-400’lere ilişkin bir değerlendirmede bulundu. 

Türkiye’nin uzun süreden beri çok kabiliyetli bir NATO üyesi olduğunu söyleyen Esper, “Fakat S-400 almaları yanlış bir karardı ve hayal kırıklığı yarattı” ifadelerini kullandı.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın