S-400’lerin Türkiye’ye ilk konuşlandırılacağı yer belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre 10 gün içerisinde Türkiye’ye gelmesi planlanan S-400 hava savunma sistemlerinin ilk görev yeri Ankara olacak. 

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göreilk serisi 10 gün içerisinde Türkiye’ye gelecek olan S-400 hava savunma sistemleri için hava savunma sınıfına mensup bir albay atandı. 

İlk bataryası Ankara’ya konuşlandırılacak bataryanın bu yıl içinde tam olarak operasyonel faaliyete geçmesi bekleniyor. 

Bir süredir Türkiye ile ABD arasında S-400 hava savunma sistemleri konusunda yaşanan gerilim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan görüşmenin ardından yumuşadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceği yönündeki soruya “Yaptırım olmayacağını Trump’tan dinlemiş olduk” cevabını vermişti.

Habere göre dört ana elemandan oluşan S-400 hava savunma sistemi, sabit bir sistem olmayıp istenmesi halinde Türkiye’nin farklı noktalarına taşınabilecek. 

S-400 hava savunma sistemi, NATO’nun hava savunma radar ağına bağlanmayacak ve “stand-alone” olarak adlandırılan bağımsız radar ile kullanılacak. 

Eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabilen sistem 400 kilometre menzile sahip. 

Türkiye iki adet S-400 sistemi satın aldı

Türkiye iki adet S-400 sistemi aldı. Her bir sistemde 72 füze bulunuyor. Öte yandan 42 de yedek füze yer alıyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 zirvesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bir S-400 üç Patriota bedel” ifadesini kullanmıştı. 


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın