Sabri Uzun ilk duruşmada tahliye edildi

23 Nisan 2019 tarihinde “cumhurbaşkanına hakaret” ve “FETÖ’ye yardım” suçlamasıyla tutuklanan Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, çıkarıldığı ilk duruşmada tahliye edildi.

Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkamesi’nde görülen duruşmaya eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı da katıldı. 

‘Böyle bir şerefsizliği kabul etmiyorum’

Sabri Uzun savunmasında FETÖ ile kendisinden daha fazla mücadele vermiş birinin bulunmadığını savundu ve şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de FETÖ ile şahıs olarak benden daha fazla mücadele etmiş biri çıkarsa, davadan çekilerek tüm suçlamaları kabul edeceğim. Sizlere delil olarak ise İN kitabını sunuyorum. Kitabın sonunda ‘Hakkınızı helal edin’ dedim. Bugüne kadar okuduğunuz herhangi bir kitapta böyle bir cümle gördünüz mü? Ben ölümü göze aldım. Bu adama FETÖ’cü diyorsunuz. Böyle bir şerefsizliği kabul etmiyorum.” 

Uzun, savcının ‘İN’ kitabını yazmak için neden bu kadar beklediğine ilişkin sorusuna şu şekilde cevap verdi: “Hanefi Avcı yazdı da ne oldu? Dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in başına gelenler ise malum. Adalet Bakanı’nın Adalet Bakanlığı yapamadığı bir dönemde Sabri ne yapsın? Güvenli ortamı bekledim.”

Uzun, 2015 yılında FETÖ yapılanmasını deşifre ettiği “İN – Baykal Kaseti Dink Cinayeti ve Diğer Komplolar” adlı kitabı yayımladı.

Uzun tutuklandığında Twitter hesabından “Kimse bu örgüt adını korkudan ağzına alamazken örgütün varlığını anlatan, daha 2010 yılında bu konuda ifadeler veren, yazdığı kitapla Fethullah’ın illegal faaliyetlerini açığa çıkaran Sabri Uzun tutuklandı” şeklinde paylaşımda bulunan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, Uzun’un avukatlarının talebi üzerine tanık olarak dinlendi. 

Sabri Uzun kimdir?


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın