Sabri Uzun kimdir?

2015 yılında yayımlanan “İN” adlı kitabında Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yapılanmasını deşifre eden eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun, “cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör örgütüne yardım” suçlamasıyla tutuklandı. Peki Sabri Uzun kimdir? Nerelidir? Bugüne kadar hangi görevlerde bulundu? İşte hakkında merak edilenler.

Sabri Uzun hakkında merak edilenler

Sabri Uzun, 20 Ekim 1953 tarihinde Giresun’un Eynesil ilçesine bağlı Ören beldesinde dünyaya geldi.

Öğrenim hayatına Ören Beldesi İlkokulu’nda başladı, daha sonra Giresun-Eynesil Ortaokulu’na gitti. 1968 yılında çocukluktan beri istediği Polis Koleji‘ne girdi. Mezuniyetinin ardından Polis Akademisi‘ne geçti.

1974 yılında Polis Akademisi’nden mezun olduktan sonra istihbarat kursuna katıldı. 1978 yılında kursu bitiren Sabri Uzun, ertesi yıl Uşak İstihbarat Şubesi‘ni kurmakla görevlendirildi.

1997, 2001 ve 2003 yıllarında üç kez Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı‘na getirildi. Bir dönem Araştırma Planlama ve Koordinasyon Dairesi‘nde görev yaptı.

Emniyet İstihbarat Başkanlığı döneminde yolsuzluk ve mafya operasyonlarını yürüttü. Ayrıca Emniyetteki Fethullahçı yapılanmaya karşı çeşitli girişimlerde bulundu.

2006 yılında Şemdinli Komisyonu’na verdiği ifade sırasında “Hırsız evin içindeyse kilit işe yaramaz” sözleriyle gündeme geldi.

Ergenekon” şeması ilk olarak 2001 yılında onun önüne getirildi. Sadece Tuncay Güney’in ifadelerine dayandırılarak oluşturulan bu şemayı dikkate almadı. 2006 yılında bir kez daha önüne getirildi, ancak tavrını değiştirmedi. Bu olayın ardından kısa bir süre sonra görevden alındı.

Hanefi Avcı, “Haliç’te Yaşayan Simonlar” adlı kitabında, her ne kadar Yaşar Büyükanıt başbakana söyleyerek Sabri Uzun’u görevden aldırttığını söylemişse de, aslında cemaat yapılanmasının görevden aldırttığını belirtmiştir.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabri Uzun’un görevden alınma sebebi sorulması üzerine, “Onun nedenini bize bırakın” cevabını vermişti. [1]

2015 yılında FETÖ yapılanmasını deşifre ettiği “İN – Baykal Kaseti Dink Cinayeti ve Diğer Komplolar” adlı kitabı yayımlandı.

Reklam

  1. İN – Baykal Kaseti Dink Cinayeti ve Diğer Komplola

23 Nisan 2019 günü gözaltına alınan Sabri Uzun, “cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör örgütüne yardım” suçlamasıyla tutuklandı.

Sabri Uzun’un “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklanmasına gerekçe olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar gösterilmekte.

Emin Arslan: “FETÖ bayram edebilir.”

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, Sabri Uzun’un tutuklanmasıyla ilgili olarak Twitter hesabından şu açıklamada bulundu:

İlker Başbuğ: “Gerçekten neler oluyor?”

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “Gerçekten neler oluyor?” diyerek sonlandırdığı açıklaması ise şu şekilde:

KAYNAKÇA

[1] Milliyet gazetesi, 23.03.2006, s. 16


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın