Ana sayfa Bilgi Merkezi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir?

fahrettin koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca (Fotoğraf: Twitter)

Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965 tarihinde Konya’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Konya’da yapan Koca, lise öğrenimini Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1988 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda ihtisasını tamamladı. 1995 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak çeşitli sağlık kurumlarında görev yaptı.

Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı’nın (TESA) başkanlığını yaptı. Ayrıca görev yaptığı vakıf tarafından kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı da yaptı.

Koca’nın çeşitli kuruluşlarda (Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği, Sağlık Meslek Komitesi, İstanbul Ticaret Odası) üyeliği vardır.

Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Eğitim Komitesi Başkan Yardımcılığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmesiyle beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018 günü açıkladığı yeni kabinede Sağlık Bakanlığı’na getirildi.

Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Sağlık Bakanı olarak açıklandıktan sonra sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada hemşirelerin, eczacıların ve 4/B statüsündeki tüm çalışanların sorunlarını çözeceğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here