Ana sayfa Biyografi Salvador Dali kimdir? Kısaca hayatı

Salvador Dali kimdir? Kısaca hayatı

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904’te İspanya’da hayata gözlerini açtı. Kendisinin doğumundan 9 ay önce ağabeyinin ölümü ailesini sarsmıştı. Durumu bir türlü kabullenemeyen ailesi, Dali’nin küçük yaşta kimlik krizi yaşamasına neden oldu.

Resim çizmeye özel bir ilgisi olan Salvador Dali, 1914 yılında annesinin desteğiyle özel bir resim okuluna girdi. 1919 yılında Figueres Belediye Tiyatrosu’nda ilk sergisini açtı. 1921 yılında annesi vefat edince İspanya’ya gitti. Madrid Güzel Sanatlar Okulu’nda resim eğitimi aldı. Kübizm ve Dadaizm etkilerinin görüldüğü ilk resimleri ile Madrid’de kısa bir süre içinde ilgi çekmeyi başardı.

1923 yılında disiplinsizlik nedeniyle geçici olarak okuldan uzaklaştırıldı, ancak 1925 yılında geri döndü. Aynı yıl Barcelona’daki ilk kişisel resim sergini açtı. 1926 yılında Pablo Picasso ile tanışmak için Paris’e gitti. Burada gerçeküstücü çevreyle yakın bir ilişki kuran Dali, ilerleyen süreçte bu akımın öncülerinden biri olacaktı.

1934 yılında New York’ta açtığı sergi büyük ilgi gördü. 1938 yılında Sigmund Freud ile tanıştı ve portresini yaptı. Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine ABD’ye gitti. Yaklaşık 9 yıl burada kaldıktan sonra Katalonya’ya döndü. Salvador Dali, 23 Ocak 1989 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here