Ana sayfa Dünya Sanders, Demokrat Parti’nin başkan adaylığı yarışından çekildi

Sanders, Demokrat Parti’nin başkan adaylığı yarışından çekildi

PAYLAŞ
Fotoğraf: Bernie Sanders'in Youtube kanalındaki videodan alınmıştır.

Bernie Sanders, Demokrat Parti’nin başkan adaylığı yarışından çekildiğini duyurdu. 78 yaşındaki senatörün adaylıktan çekilmesinden sonra Demokrat Parti’de 2020 Başkanlık seçimleri için tek aday Joe Biden kaldı. 

Demokrat Parti başkan aday adayı Bernie Sanders, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’a karşı yarışta Florida ve Michigan gibi önemli eyaletlerde geride kalmasının ardından çekilme kararı aldı.

3 Kasım 2020’deki ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin üç adayı bulunuyordu. Geçtiğimiz ay yapılan ön seçimde Joe Biden, 11 eyaletin 8’inde çoğunluk sağlamıştı. Seçimin ardından aday adaylarından Mike Bloomberg, Joe Biden’ı destekleyeceğini belirterek adaylıktan çekilmişti.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Sanders, “Bu kampanya temel bir soruyla ilgili: Hangi taraftasınız? İlaç şirketleri, sağlık sigortası endüstrisi ve fosil yakıt endüstrisinin tarafında mısınız? Yoksa bu ülkenin çalışan ailelerinin tarafında mısınız?” ifadelerini kullanmıştı.

Kendisini sosyal demokrat olarak tanımlayan Sanders, özellikle ülkede sağlık sisteminde yaşanan sorunları ön plana çıkarmıştı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here