Seçimin Ardından Ekonomide Neler Olacak?

24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerin ardından herkesin merak ettiği konu ekonomide nasıl gelişmeler yaşanacağı. Son zamanlarda yaşanan özellikle yüksek kur ve faiz baskısı karşısında yeni ekonomi politikaları nasıl şekillenecek?

Ekonomist Murat Sağman, seçimin ardından ekonomide neler olabileceğine dair Medyascope.tv’de açıklamalarda bulundu. İşte Sağman’ın açıklamalarından satır başları:

“İki yönden bakmak gerekiyor. Birincisi piyasalar seçimi pozitif algıladı. İkinci tura kalmayarak piyasadaki seçim belirsizliği bitti. Gelecek dönemde bir erken seçim olasılığı yok. Piyasa bunu sabah seansında olumlu algıladı, borsa yüzde 3,5 yükseldi, dolar 4,53 seviyesini gördü. Fakat daha sonra tekrar yükseldi. Bundan sonraki adımlar önemli olacak. Piyasa şu anda gelecek dönemde bu ekonomiyi kim ve nasıl yönetecek, reformlar ne olacak onu görmek istiyor.

OHAL’in çok uzun zamandan beri kalkması gerekiyordu. Şu anda böyle bir şey olsaydı kur, bu seviyelerin çok daha aşağısında olacaktı. OHAL’in, büyük ihtimal en geç 17 Temmuz’da kalkacağını düşünüyorum. Şu anda MHP lideri Devlet Bahçeli hariç tüm parti liderleri bunun kalkması gerektiğini de söyledi. İlk adım OHAL’in kalkması, ülkenin biraz daha normalleşmesi.

Büyüme politikası bu şekilde devam edecek mi ya da büyümeyi yavaşlatıp enflasyon hedeflemesine mi gidilecek onu da şu anda bilmiyoruz. Çünkü şunu gördük ki yüksek büyüme yüksek enflasyonu yarattı, yüksek enflasyon da yüksek faizi yarattı. Ayrıca yüzde 4,5-5’lerde olan cari açık da yüzde 6 seviyesine çıktı. Bunun için bundan sonraki politikalar da çok önemli olacak piyasalar için.

Piyasalar hiçbir zaman belirsizliği sevmez. Piyasaların şu anda alışık olmadığı yeni bir sistem var. Bundan dolayı ne kadar belirsizlik azalırsa o kadar piyasalar önünü görecektir ve olumlu fiyatlamayı yapacaktır. Kurdaki yükselişin bir sebebi de budur.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın