Şehir hastaneleri tartışması: Hasta garantisi verildi mi?

Şehir hastanelerine hasta garantisi verilip verilmediği konusu üzerine uzun bir süredir tartışmalar yapılıyor. Bu konu hakkında Gazeteci Çiğdem Toker, DW Türkçe’de Nevşin Mengü’nün sunduğu ‘Bire Bir’ programında önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Çiğdem Toker’in açıklamalarından satır başları:

“Bu konu çok tartışılıyor. Yüzde 70 doluluk garantisi verildiği söylendi. Bu sözleşmeler gizli olduğu için sözleşmenin şu sayfasında diye çıkarıp göstermek zor. Türk Tabipleri Birliği, bunlarla ilgili uyuşmazlıkları yargıya taşıdı. Onlar bu garantinin verildiğini söylüyor, mahkemeye ulaşan belgelere göre. Bakan düzeyinde ise verilmediği söylendi. Sonra şöyle bir şeye vardılar. Bir görüntüleme yani MR, ultrason üzerinden bir adet garantisi veriliyormuş sözleşmelerde. Bunların vardığı yerin de yüzde 70 doluluğa tekabül ettiği söylenegeldi.

Sağlık Bakanlığı şirketlerin kiracısı konumunda

Bundan daha önemli bir şey var: Sağlık Bakanlığı bu hastaneleri yapan şirketlerin kiracısı. Toplamda 30’un üzerinde şehir hastanesi Türkiye’de yapılacak ve Sağlık Bakanlığı yapan firmalara kira ödeyecek.

Bu şehir hastanelerinin yapılması için o araziler tahsis edildi. Mülkiyeti belki devredilmedi, ama kullanım hakkı uzun süreli devredildi. İşte o hazine arazisine şirket hastane yapıyor, tırnak içinde milletin cebinden beş kuruş çıkmayarak. O da 25 yıla bölünüyor. Biz geleceğimiz hakkında hiç bir şey bilmiyoruz, ama bu şehir hastanelerini yapan firmalar, 2041 yılında Sağlık Bakanlığı’nın kendisine kaç milyon lira kira ödeyeceğini biliyor.

Eğer çok radikal bir devlet tasarrufu olmazsa, gelecekte hükümet değişse bile bu sözleşmeler sürmek zorunda kalacak.”

Bakan Fahrettin Koca: Hasta garantisi verilmedi

Şehir hastanelerinde hasta garantisi konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca CNN TÜRK’te katıldığı bir programda hasta garantisi verilmediğini, görüntüleme ve laboratuar hizmetlerinde ilk yüzde 70’e yüzde 40’a indirim alındığını söyledi.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın