serenay sarıkaya

Serenay Sarıkaya kimdir? Nereli ve kaç yaşındadır?

Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1991 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açtı. Babası Mustafa Sarıkaya, annesi ise Ümran Seyhan Sarıkaya’dır. Ailesiyle bir süre Antalya’da yaşayan Sarıkaya, anne ve babasının ayrılması üzerine annesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. Annesi yaşam koçluğu yapmaktadır. Kişisel gelişiminde annesinin önemli bir etkisinin olduğu belirtiliyor.

Genç yaşlardan itibaren sporla yakından ilgilendi. Hayatının dönüm noktalarından biri 2007 yılında Çekya’da düzenlenen Avrupa Gençler Güzellik Yarışması’na katılmasıydı. Bu yarışmada jüri özel ödülüne layık görülen Sarıkaya, oyunculuk teklifleri almaya başladı.

Oyunculuk hayatına 2006 yılında vizyona giren “Şaşkın” adlı sinema filmiyle adım attı. 2008 yılında yönetmenliğini Murat Şeker’in yaptığı Plajda filminde rol aldı. Peri Masalı dizisinde Ayşen Gruda ve Altan Günbay gibi oyuncularla birlikte rol aldı. 2008-2010 yılları arasında ATV ekranlarında izleyiciyle buluşan Adanalı dizisinde “Sofia Dikkaya” karakterini canlandırdı.

Serenay Sarıkaya, 2010 yılında düzenlenen Miss Turkey yarışmasında Gizem Memiç’in ardından ikinci oldu. 2010 yılında yayınlanmaya başlayan Lale Devri dizisinde Tolgahan Sayışman, Selen Soyder, Hatice Aslan ve Kenan Bal ile başrolleri paylaştı. Dizide “Yeşim Taşkıran” karakterine hayat verdi. 85. bölümde diziden ayrıldı.

2013 yılında vizyona giren Behzat Ç. Ankara Yanıyor filminde Erdal Beşikçioğlu, Nejat İşler ve Sanem Çelik gibi isimlerle birlikte rol aldı. 2013-2015 yılları arasında Star TV’de yayınlanan Medcezir dizisinde “Mira Beylice” karakterini canlandırdı.

2017-2028 yıllarında Puhu TV üzerinden yayınlanan Fi dizisinde “Duru Durulay” karakterine hayat verdi.

Serenay Sarıkaya’nın rol aldığı dizi ve filmler

Şaşkın

Plajda

Hoşçakal

Behzat Ç. Ankara Yanıyor

İkizimin Yerine

Peri Masalı

Limon Ağacı

Adanalı

Medcezir

Lale Devri

Fi


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın