sevil atasoy

Sevil Atasoy kimdir? Hayatı ve biyografisi

Dünyadaki en ünlü 23 adli bilimciden biri olan Prof. Dr. Sevil Atasoy, 25 Şubat 1949 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Babası Prof. Dr. Şemsi Gök, annesi ise Dr. Ferda Gök’tür.

Eğitim hayatı

Lise öğrenimini 1968 yılında Alman Lisesi‘nde tamamladı. Yükseköğrenimini ise İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi‘nde tamamladı.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı‘nda biyokimya üzerine uzmanlık ve tıp bilimleri doktorası yaptı. Aynı alanda önce doçent, daha sonra ise profesör unvanını aldı.

Biyokimya uzmanı olan Sevil Atasoy, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı.

1980 yılında başladığı Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi başkanlığı görevini 1993 yılına kadar sürdürdü.

1987 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü müdürlüğü görevini de 2005 yılına kadar sürdürdü.

2009 yılına kadar İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Sevil Atasoy, bu süreç içerisinde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ders verdi.

2005 ile 2010 yılları arasında Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu üyesi ve başkanı olarak görev yaptı. 2016 yılında yeniden üyeliğe seçildi.

2005 yılında Hürriyet gazetesinde adli bilim üzerine köşe yazıları kaleme almaya başladı. Buradaki yazılarını 2009 yılına kadar sürdürdü.

Bir dönem CNN Türk ekranlarında “Suç ve Delil“, Habertürk ekranlarında ise “Acayip İşler” adlı program yaptı.

2006 yılında “Labirent – Adli Bilimlerin Gizemli Dünyası” adlı ilk kitabı yayımlandı.

2010 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başlayan “Kanıt” dizisinde hikaye danışmanı ve sunucu olarak görev yaptı.

2015 yılında “Acayip İşler” adlı kitabı, 2016 yılında ise “Karanlığa Yolculuk – Gerçek Suç Öyküleri ve Başka Karanlık İşler” adlı kitabı yayımlandı.

2016 yılında NTV’de Prof. Dr. İlber Ortaylı ile birlikte “Gel Zaman Git Zaman” adlı bir program yaptı.

Kaliforniya Kriminalistik Enstitüsü, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Almanya Federal Kriminal Kurumu ve Kaliforniya Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2017 yılında “Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler” adlı kitabı yayımlandı.

Üsküdar Üniversitesi‘nde Rektör Yardımcılığı görevinde bulundu. 2014 yılında başladığı bu görevine halen devam etmektedir. 

2019’un Ekim ayından itibaren TLC kanalında “Sevil Atasoy ile People Dergisi Araştırıyor” programında manşetlere konu olan cinayetleri ele almaya başladı. 

SEVİL ATASOY’UN KİTAPLARI

Labirent – Adli Bilimlerin Gizemli Dünyası
Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson! – Gerçek Suç Öyküleriyle Adli Bilimler
Karanlığa Yolculuk, Gerçek Suç Öyküleri ve Başka Karanlık İşler 
Her Çikolata Yenmez ve Başka Tatsız Öyküler
Kusursuz Cinayet Yoktur, Kusursuza Yakın Olanlar Vardır
Yeraltındaki Melekler Yerüstündeki Şeytanlar
Acayip İşler


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın