sevilay yılman

Sevilay Yılman kimdir?

Sevilay Yılman, 1973 yılında Malatya‘da dünyaya geldi. Yükseköğrenimini 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde tamamladı. 

Habertürk TV’de Atilla Yeşilada ile birlikte “Uyandırma Servisi” adlı programı sundu. Daha sonra Fatih Altaylı ile birlikte “Olaylar ve Gerçekler” adlı programı sundu. 

2009 yılındaki yerel seçimler öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) Çankaya Belediye Başkanlığı’na aday olması için teklif aldı. Ancak bu teklifi, “Ben bir gazeteciyim ve mesleğimi yapmak istiyorum. Siyaseti düşünmüyorum” diyerek reddetti. [1]

2009 yılında Ciner Grubu’ndan ayrılarak Turkuvaz Medya’ya geçti ve Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı. 2013 yılında A Haber’de “Yüzde Yüz Siyaset” adlı programı sunmaya başladı.

2010-2011 yıllarında Mine Kırıkkanat, Elif Çakır ve Serpil Yılmaz ile birlikte Beyaz TV ekranlarında yayınlanan “Dört Kadın Bir Erkek” adlı tartışma programında yorumcu olarak yer aldı. Daha sonra yine aynı kanalda yayınlanan “Acı Kahve” programında yorumculuk yaptı. 

2015 yılında Sabah gazetesindeki işine son verilen Sevilay Yılman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Seçim süreci boyunca HDP’nin barajı geçmesi ve oy desteğim benimsemediğinden işime son verdi. Her şeyin hayırlısı olsun. Gazeteciliğe devam” ifadelerini kullandı. Facebook hesabından yaptığı açıklama ise şöyleydi: “Şunun da net bir biçimde bilinmesini istiyorum. SABAH üst düzey yönetiminin benimle yola devam etmeme kararının tek nedeni HDP’yle ilgili almış olduğum tavırdır.”

Yılman, 2016 yılından itibaren Habertürk‘te köşe yazıları kaleme almaya başladı. 2018 yılında Habertürk ekranlarında “Sevilay Soruyor” adlı bir program yaptı.

KAYNAKÇA

[1] “AKP’nin Çankaya İçin Teklif Götürdüğü Gazeteci Sevilay Yükselir Medyaradar’a Konuştu!…”, Medyaradar, 05.01.2009, (Erişim Tarihi: 29.11.2019)


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın