şevket çoruh

Şevket Çoruh kimdir?

Şevket Çoruh, 30 Haziran 1973 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Aslen Artvinlidir. Çocukluğunun büyük bir bölümü İstanbul’un Maltepe ilçesinde geçmiştir. Öğrenim hayatına Üsküdar’da bulunan Taşmektep İlkokulu’nda başladı. Buradan mezun olduktan sonra Kartal Anadolu Lisesi’ne kaydoldu. 

Küçük yaşlardan itibaren tiyatroya ilgi duyan Çoruh, lise eğitimini tamamladıktan sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi‘nde tiyatro eğitimi almaya başladı.

1996 yılında televizyon dünyasına adım atan Çoruh, çok sayıda dizide rol aldı. Bir dönemin fenomen dizisi “Çiçek Taksi”de rol aldı. 1999 yılında Mehmet Ali Alabora, Meltem Cumbul ve Ayten Gökçer’in başrollerini paylaştığı “Yılan Hikayesi” adlı dizide “Yaşar” karakterini canlandırdı.

İLK SİNEMA FİLMİ: İNŞAAT

2003 yılında vizyona giren ve yönetmenliğini Ömer Vargı’nın yaptığı “İnşaat” adlı sinema filminde rol aldı. Bu film, beyaz perdedeki ilk deneyimiydi. Bu filmdeki performansıyla Sinema Yazarları Derneği tarafından “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü. 

Kanal D ekranlarında yayınlanan “Sultan Makamı” adlı dizide Ayşen Gruda, Ali Sirmen, Tuba Büyüküstün, Başak Köklükaya ile birlikte oynadı. 

2005 yılında vizyona giren ve kadrosunda Nurgül Yeşilçay, Metin Akpınar, Müjde Ar ve Eylem Yıldız gibi oyuncuların yer aldığı “Eğreti Gelin” adlı sinema filminde rol aldı. 

ARKA SOKAKLAR

2006 yılında Kanal D’de yayınlanmaya başlayan “Arka Sokaklar” adlı dizide “Mesut Güneri” karakterini canlandırmaya başladı. 

2010 yılında vizyona giren  ve yönetmenliğini Murat Şeker’in yaptığı “Çakallarla Dans” adlı sinema filminde oynadı. Filmin kadrosunda İlker Ayrık, Timur Acar, Murat Akkoyunlu, Kemal Uçar ve Erdal Tosun gibi oyuncular da yer aldı. Şevket Çoruh, daha sonraki yıllarda vizyona giren “Çakallarla Dans 2: Hastasıyız Dede”, “Çakallarla Dans 3: Sıfır Sıkıntı”, “Çakallarla Dans 4” ve “Çakallarla Dans 5” filmlerinde de rol aldı. 

2011 yılında vizyona giren “Anadolu Kartalları” adlı sinema filminde “Naci Dizdar” karakterini canlandırdı. Ertesi yıl vizyona giren ve senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı “Çanakkale 1915” adlı sinema filminde rol aldı.

Şevket Çoruh, 2017 yılında Kadıköy’de yaklaşık 17 milyon liraya mal ettiği Baba Sahne‘yi açtı.

1995 yılında Günay Karacaoğlu ile evlenen Çoruh’un, bu evliğinden bir kız çocuğu dünyaya geldi. Çift, 2007 yılında boşandı. 2017 yılında Özge Turna ile hayatını birleştirdi. 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın