Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır? Ne zaman sonuçlanır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 21 Mayıs’tan itibaren 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi ile istedikleri yerleşim yerine gidebileceklerini açıkladı. Peki, Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır? Başvurular ne zaman sonuçlanır? 

65 yaş ve üzeri vatandaşlar alacakları Seyahat İzin Belgesi ile en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebiliyor. İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin Seyahat İzin Belgesi konulu Genelge gönderdi.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

65 yaş ve üzeri vatandaşlar Seyahat İzin Belgesi taleplerini, E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapabilecek.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ EKRANI İÇİN TIKLAYIN

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden de belgelerini alabilecekler.

BAŞVURULAR KAÇ GÜNDE SONUÇLANIYOR?

Başvurusunu tamamlayan vatandaşların ilgili belgeyi almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek bulunmuyor.

Başvurusu kabul edilen vatandaşlara SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak. Başvuru onay belgesinin çıktısı E-Devlet üzerinden alınabilecek.

Başvuruların birkaç gün içinde sonuçlanacağı belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada şu ana kadar 100 bini aşkın başvurunun sonuçlandırılıp kabul edildiği belirtildi.

Seyahat İzin Belgesi alan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşların gittikleri yerleşim yerinde en az 30 gün boyunca kalması gerekiyor. Refakat eden kişiler ise 72 saat içinde geri dönebilecekler.

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri gittikleri yerleşim yerinin aile hekimine bildirilecek ve gerekli takiplerinin yapılması sağlanacak.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın