Ana sayfa Bilgi Merkezi Sezen Aksu kimdir? Sezen Aksu’nun hayatı

Sezen Aksu kimdir? Sezen Aksu’nun hayatı

Sezen Aksu (Sezen Aksu'nun resmi web sayfasından alınmıştır.)

Gerçek adı “Fatma Sezen Yıldırım” olan Sezen Aksu, 13 Temmuz 1954 tarihinde Denizli’nin Sarayköy ilçesinde dünyaya geldi. Babası matematik öğretmeni Sami Yıldırım, annesi ise fen bilgisi öğretmeni Şehriban Yıldırım’dır.

3 yaşında çocukluk yıllarını geçireceği İzmir’e taşındılar. Lise öğrenimini İzmir Kız Lisesi‘nde tamamladı. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi‘ne kaydoldu, ancak buradan mezun olamadı.

MÜZİKLE TANIŞMASI

Müzikle tanışması 14 yaşındayken gerçekleşti. O dönem Rüştü Şardağ’dan Türk Sanat Müziği dersleri aldı. İzmir Sanatçılar Derneği tarafından düzenlenen konserlere katıldı.

1970 yılında Hafta Sonu dergisinin düzenlemiş olduğu Altın Ses yarışmasına katıldı ve altıncı oldu.

1974 yılında Ali Engin Aksu ile evlendi. Aynı yıl plak çalışmaları için İstanbul’a yerleşti.

1975 yılında “Haydi Şansım” adlı ilk 45’liğini çıkardı. Satış rakamları beklenilenin çok altında kaldı. Kendisi ve ailesi dışında neredeyse kimse almamıştı. Aynı yıl “Kusura Bakma/Yaşanmamış Yıllar” adlı ikinci 45’liğini çıkardı. Bu albümü, ilk albümünün aksine iyi bir satış rakamı yakaladı. “Kusura Bakma” adlı parçasının söz ve müziği kendisine aitti. 1976 yılında vizyona giren ve Türkan Şoray ile Kadir İnanır’ın başrollerini paylaştığı “Devlerin Aşkı” adlı filmin bir sahnesinde de söylendi.

1976 yılında “Olmaz olsun/Vurdumduymaz” adlı 45’liğini çıkardı. Yılbaşı gecesinde “Olmaz olsun” şarkısını televizyon ekranlarında söylemesiyle birlikte artık herkes tarafından bilinen bir şarkıcı olmuştu.

1976 yılında sahne çalışmalarına da başladı. Bebek Belediye Gazinosu’nda sahne alıyordu. 1977 yılında “Kaybolan Yıllar/Neye Yarar” ve “Allahaısmarladık/Kaç Yıl Geçti Aradan” 45’liklerini çıkardı. 1979 yılında “Allah Aşkına/Sensiz İçime Sinmiyor” ve “İlk Gün Gibi/Yalancı” 45’liklerini çıkardı.

“MİNİK SERÇE”

Müzik kariyerini başarılı bir şekilde sürdüren Sezen Aksu, 1979 yılında sinemaya yöneldi. Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı “Minik Serçe” adlı filmde rol aldı. Bu filmle birlikte “Minik Serçe” olarak anılmaya başladı.

1980 yılında “Sevgilerimle” adlı albümünü çıkardı. 1981 yılında Sinan Özer ile hayatını birleştirdi.

1981 yılında “Ağlamak Güzeldir“, 1982 yılında “Firuze” adlı albümü çıkardı.

1982 yılında Şener Şen, Adile Naşit ve Ayşen Gruda gibi isimlerin de yer aldığı “Sezen Aksu Aile Gazinosu” adlı müzikali gösterime girdi.

1983 yılında Eurovision’a katılmak için Ali Kocatepe ve Coşkun Demir ile birlikte “Mavi Yolcular” adında geçici bir grup kurdu. Fakat, Türkiye elemelerinde finale çıkmışsa da kazanamadı. 1984 ve 1985 yıllarında da elemelere katıldı, ancak yine kazanamadı. Bunun üzerine bir daha yarışmaya katılmadı.

1984 yılında, haftalar boyunca satış listelerinin ilk sırasında yer alacak olan “Sen Ağlama” adlı albümünü çıkardı. En sevilen albümlerinden biri oldu.

1985 yılında “Bin Yıl Önce, Bin Yıl Sonra” adlı müzikali gösterime girdi.

1988 yılında “Sezen Aksu’88“, 1989 yılında ise “Sezen Aksu Söylüyor” albümünü çıkardı. Bu albümlerinde yer alan bazı şarkılar şunlardı: “Kavaklar”, “Şinanay”, “Belalım”, “Son Bakış”, “Sultan Süleyman”.

1989 yılında vizyona giren “Büyük Yalnızlık” filminde Ferhan Şensoy ile birlikte başrolleri paylaştı.

Bir dönem Kanal 6 ekranlarında “Sezen Aksu Show” adlı bir program yaptı.

1991 yılında “Gülümse” albümünü çıkaran Sezen Aksu, 2 milyon gibi yüksek bir satış rakamı elde etti. Türkiye’de en çok satan albümlerden biri olmuştu.

1993 yılında içerisinde “Kalbim Ege’de Kaldı“, “Masum Değiliz” ve “Küçüğüm” gibi şarkıların yer aldığı “Deli Kızın Türküsü” albümünü çıkardı.

Bu dönemde Aşkın Nur Yengi, Levent Yüksel ve Sertab Erener gibi sanatçıları Türk müziğine kazandırdı.

1998 yılında “Adı Bende Saklı” adlı albümünü çıkardı. 2000 yılında “Keskin Bıçak“, “Kahpe Kader” ve “Yine mi Çiçek” şarkılarının yer aldığı “Deliveren” albümünü çıkardı.

2005 yılında “Bahane” albümünü çıkardı. Bu albüm, yılın en çok satan albümü olma unvanını elde etti.

2006 yılında “Eksik Şiir” adlı kitabı yayımlandı.

2008 yılında “Deniz Yıldızı“, 2009 yılında “Yürüyorum Düş Bahçeleri’nde…“, 2011 yılında “Öptüm“, 2017 yılında “Biraz Pop Biraz Sezen” adlı albümleri çıkardı.

1 YORUM

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here