Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne Türkiye’den heyet gidiyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Uygur Türklerinin durumlarını yerinde gözlemlemek için Türkiye’den bir heyetin Çin’e davet edildiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu daveti olumlu karşıladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in bir ay içinde üçüncü kez görüşme yaptığının altını çizen Altun, “Her iki taraf, uluslararası düzene ve çok taraflılığa yönelik ciddi meydan okumaların yaşandığı bir süreçte, bölgesel ve küresel güvenliğe, refaha ve istikrara katkı bağlamında stratejik işbirliği ilişkilerini ve temaslarını güçlendirme hususunda görüş birliğine vardı” ifadelerini kullandı. 

Altun, görüşme sırasında Uygur Türklerinin yaşadığı sorunların da gündeme geldiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki görüş ve beklentilerini Çin tarafına ilettiğini belirtti. 

Öte yandan Altun, Çin tarafının Sincan Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygurların durumunu yerinde gözlemlemek için Türkiye’den bir heyeti davet ettiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu daveti olumlu karşıladığını açıkladı. 

Fotoğraf: @fahrettinaltun

Uygur Türklerinin yaşadığı sorunların incelenmesini isteyen önerge reddedilmişti 

Geçtiğimiz günlerde İYİ Parti tarafından ‘Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin yaşadığı sorunların incelenmesi’ amacıyla verilen Meclis araştırma önergesi, yapılan oylama neticesinde reddedilmişti. Oylamada AK Parti ret oyu verirken, MHP çekimser oy verdi. 

İYİ Parti’nin resmi Twitter hesabından ‘Uygur Türklerinin yaşadığı sorunların incelenmesini’ isteyen önergenin reddedilmesinden sonra yapılan açıklama.

BBC davet edilmişti 

BBC, Uygur Türklerinin tutulduğu toplama kampına davet edilmiş ve burada karşılaştığı manzarayı haberleştirmişti. 

 

Uygur Türklerinin yaşadığı sorunların incelenmesini isteyen önerge reddedildi

Çin’in Uygur Türklerine yönelik zulmü: Toplama kampları


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın