Soçi Zirvesi: Görüşmelerden ne sonuç çıktı?

Astana sürecinin garantörleri Türkiye, Rusya ve İran bir kez daha Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyyip Erdoğan, ilk görüşmesini İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile gerçekleştirdi. Daha sonra ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Liderlerin yaptığı ikili görüşmelerin ardından üçlü zirve yapıldı. Zirvenin gündeminde ise Suriye’deki son gelişmeler vardı.

Açılış konuşmasını yapan Putin, görüşmelerin Suriye’nin birliğine katkı yapmasını dilediğini söyledi. Öte yandan Rusya, Türkiye ve İran’ın ortak çabalarla Suriye’deki hayatın normale dönmesi için çalıştığını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Astana mutabakatını, Suriye’deki akan kanın sona erdirilmesi için somut çözümler üreten en başarılı bir girişim olarak tanımladı.

SOÇİ ZİRVESİ NEDİR?

Soçi Zirvesi, 2017 yılında gerçekleşen Astana mutabakatının ardından Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılan görüşmelere verilen isimdir.

SOÇİ ZİRVESİ: NE SONUÇ ÇIKTI?

Prof. Dr. Sencer İmer, Halk TV’de katıldığı canlı yayında Soçi Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. İşte İmer’in açıklamalarından satır başları:

Bu zirve; Ankara, Moskova ve Tahran işbirliği açısından son derece önemli bir zirve. Çok kritik bir zamanda gerçekleşti. Çünkü, Amerikalılar PYD ve YPG’ye desteklerini halen devam ettiriyorlar. Artı olarak oradaki Tahrir el-Şam örgütü bir takım başarılar elde ediyor. Amerikalılar, maalesef kendi politikasını geliştirirken İsrail’in de etkisiyle Tahran’la olan mücadelesini bütün şiddetiyle sürdürüyorlar. Moskova ve Tahran’ın arasında sıkıntı var. Türkiye ile İran arasında sıkıntı yaratmaya çalışıyorlar. Türkiye ile Rusya arasında sıkıntı yaratmaya çalışıyorlar. Bütün bunları düşündüğümüzde, böyle bir üst düzey toplantının devamı çok önemliydi.

Bu üç ülkenin tekrardan birlikte hareket etmesi, hem kendi çıkarları açısından hem de bölgedeki barışın temini açısından son derece büyük önem taşıyor.

Türkiye ile Suriye’nin de kaçınılmaz olarak işbirliğine gitmesi, zaten herkes tarafından kabul ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanı da teyit etti.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın