DOLAR 15,9483 0.41%
EURO 16,9055 0.47%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4818282,56%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Soğuk Savaş nedir, kimler arasında olmuştur? Kısaca

Soğuk Savaş nedir, kimler arasında olmuştur? Kısaca

ABONE OL
4 Ocak 2022 21:25
Soğuk Savaş nedir, kimler arasında olmuştur? Kısaca
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soğuk Savaş dönemi, yakın siyasi tarihin en önemli gelişmelerinin yaşandığı bir dönemdir. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından başlayan bu dönem, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla sona ermiştir. Soğuk Savaş nedir, kimler arasında olmuştur? Bu dönem hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Soğuk Savaş nedir?

Soğuk Savaş, ABD’nin öncülük ettiği Batı Bloku ile Sovyetler Birliği’nin öncülük ettiği Doğu Bloku ülkeleri arasında kısmi çatışma biçiminde sürdürülen mücadeleye verilen isimdir.

Soğuk Savaş ne zaman ve nasıl başladı?

Soğuk Savaş, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Terimi ilk kullanan kişi 1947 yılında Bernard Baruch olmuştur. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı mücadelede etkin rol oynayan ABD ve Sovyetler Birliği, savaşın ardından nüfuz mücadelesine girişti. İki ülke farklı ideolojileri benimsemişti. Nazilere karşı yaptıkları mücadelede bu ideoloji farklılığını görmezden geldilerse de savaşın ardından tekrardan su yüzüne çıktı.

Sovyetler Birliği; Orta ve Doğu Avrupa ile Balkanlar’da ortaya çıkan güç boşluğunu doldurdu. Sovyetler Birliği’nin desteğiyle Polonya, Çekoslovakya, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan’da komünist partiler iktidara geldi. Bu durum, ABD ve Avrupa ülkelerine oldukça rahatsız etti. Komünist partilerin diğer ülkelerde de iktidara gelebilme potansiyeli vardı.

Soğuk Savaş’ın resmen ilan edilmesi, 12 Mart 1947 günü Truman Doktrini‘nin yürürlüğe girmesiyle gerçekleşti. ABD tarafından ilan edilen Truman Doktrini’nin amacı, Batı Avrupa’nın Sovyetler Birliği’nin etkisinden korunmasıdır. Bunun ardından ise Marshall Planı yürürlüğe sokuldu. Sovyetler Birliği’nin buna cevabı ise COMECON‘u kurmak oldu.

Batı Bloku’nun NATO‘yu kurmasına karşılık ise Doğu Bloku tarafından Varşova Paktı kuruldu.

Soğuk Savaş ne zaman ve nasıl sona erdi?

Soğuk Savaş, 1960’lı yıllardan itibaren (özellikle Küba füze bunalımından sonra) yumuşama evresine girmiş ve bu durum 1980’e kadar devam etmiştir. 1980’lerin başında ise iki ülke arasındaki mücadele tekrardan sertleşti ve “İkinci Soğuk Savaş” olarak adlandırılan döneme girildi.

Fotoğraf: Tom Stoddart

1990 yılında Berlin Duvarı‘nın yıkılması ve 1991 yılında da Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Soğuk Savaş dönemi sona erdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.