sokrates

Sokrates kimdir? Kısaca hayatı

Sokrates, MÖ 470 yılında dünyaya gelmiştir.  Babası Sophroniskos, annesi ise Antiokh’dur. Babası taş ustasıydı. Bir süre onun yanında çalıştı. Fakat bu bilgi kesin değildir; Platon’un Euthyphron diyaloğuna dayandırılmaktadır. Sokrates’in annesi ise Platon’un Theaitetos diyaloğunda anlaşıldığı kadarıyla ebedir.

Sokrates iki evlilik yapmıştır. Biri Ksanthippe, diğeri ise Myrto iledir. Atina ordusunda asker olarak görev yaptı. Peloponnessos Savaşları’na katıldı. 65 yaşında konsey üyeliğine getirildi.

Bir yandan çok sayıda kamu işiyle uğraşırken bir yandan da felsefi çalışmalarda bulunmuştur. İlk başlarda doğa felsefesine ilgi duymuştur. Sokrates’e ait herhangi bir yazılı eser bulunmamaktadır. Onun hakkındaki fikirler, farklı kaynaklardan öğrenilmektedir. Hakkında en geniş bilgi ise Platon’dan elde edilmektedir.

Atina’da demokrasinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte Halk Meclislerinde görev yaptı. Bu sırada Atina’da hüküm süren ve “Otuz tiran yönetimi” olarak adlandırılan baskıcı yönetime karşı çıktı. M.Ö. 399 yılında Atina’nın tanrılarından başka tanrılara tapmakla ve gençleri baştan çıkartmakla suçlandı. Bunun sonucunda baldıran otu suyunu içerek hayatına son vermeye mahkum edildi.

Sokrates, ölüme mahkum edilmesinin ardından arkadaşlarının kaçma önerisine karşı çıkmıştır. Kendisine felsefe yapmaması karşılığında bağışlanacağı teklifi de yapılır, ancak bunu da kabul etmez. O, hayatı pahasına da olsa inandığı doğruları savunmaktan çekinmemiştir.

Ardında kendine ait herhangi bir yazılı eser bırakmayan Sokrates’in hayat hikayesine dair ayrıntıları, Platon tarafından kaleme alınan “Sokrates’in Savunması” adlı kitaptan edinmekteyiz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın