Ana sayfa Dünya Son dakika: Türkiye ile Mısır arasında görüşmeler başlıyor!

Son dakika: Türkiye ile Mısır arasında görüşmeler başlıyor!

Fotoğraf: Dışişleri Bakanlığı

Türkiye ile Mısır arasında istikşafi görüşmeler başlıyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasına göre, Türkiye ile Mısır arasındaki istikşafi görüşmeler 5-6 Mayıs 2021 tarihlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılacak.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, “Türkiye ile Mısır arasında siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ile Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza’nın başkanlıklarında 5-6 Mayıs 2021 tarihlerinde Kahire’de gerçekleştirilecektir. Söz konusu istikşafi görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin ikili ve bölgesel bağlamda normalleştirilmesine yönelik atılması gereken adımlar üzerinde durulacaktır” denildi.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, 2013 yılında Mısır’da gerçekleşen darbenin maslahatgüzar seviyesine gerilemişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü, nisan bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Bu görüşme, iki ülke arasında buzların eridiği şeklinde yorumlanmıştı.

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here