soner yalçın

Soner Yalçın kimdir?

Soner Yalçın, 1 Ocak 1966 tarihinde Çorum’da dünyaya geldi. Tam adı “Hüseyin Soner Yalçın“dır. Babası Mehmet Ali Yalçın, annesi ise Cemile Yalçın’dır.

Sağlık Meslek Lisesi mezunu olan Soner Yalçın, Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu‘na kaydoldu. Ancak buradan mezun olamadı.

İLK ÇALIŞTIĞI YER: 2000’E DOĞRU DERGİSİ

1987 yılında Doğu Perinçek tarafından kurulan ve yazarları arasında Cemal Süreya, Necati Cumalı ve Turan Dursun gibi isimlerin yer aldığı “2000’e Doğru” adlı dergide çalışmaya başlad. Bu, gazetecilik hayatındaki ilk deneyimiydi.

Bu dergide bir süre muhabir olarak görev yaptıktan sonra, 1990 yılında Ankara İstihbarat Şefi olarak görev yapmaya başladı.

1993 yılında Aydınlık gazetesine geçti. Genel Yayın Yönetmenliğini Ferit İlsever’in yaptığı gazete, 1 Mayıs 1993 tarihinde yayın hayatına başlamıştı.

1994 yılında “Binbaşı Ersever’in İtirafları” adlı kitabı yayımlandı.

1995 yılında buradan ayrılan Soner Yalçın, birlikte bazı kitap çalışmalarına da imza attığı Doğan Yurdakul‘un Siyah-Beyaz gazetesinde çalıştı.

1996 yılında “Behçet Cantürk’ün Anıları” adlı kitabı yayımlandı. Ertesi yıl ise Doğan Yurdakul ile birlikte hazırladığı “Reis: Gladio’nun Türk Tetikçisi” adlı kitabı yayımlandı. 1999 yılında yine Doğan Yurdakul ile birlikte hazırladığı ve bir suikast sonucunda hayatını kaybeden emekli MİT mensubu Hiram Abas’ın hayatını anlattığı “Baypipo” adlı kitabı yayımlandı.

Televizyonculuk hayatına girişi 1996 yılında gerçekleşti. Show TV‘nin Ankara bürosunda çalışmaya başlamıştı. Kısa bir süre sonra ise Star TV’ye transfer oldu. Burada haber müdürü olarak görev yapmaya başladı.

Daha sonra Sabah gazetesinde yazı işleri müdürü olarak görev yaptı.

5N1K

Gazeteci Cüneyt Özdemir ile birlikte “5N1K” adlı programı hazırladı. Burada kamera arkasında yer aldı. Birçok projede kamera arkasında olma sebebini bir röportajında şöyle açıklıyordu: “Günlük hayatımı daha rahat yaşayabilmek için kamera arkasında olmayı tercih ediyorum.”

KURTLAR VADİSİ

2003 yılında Show TV’de yayınlanmaya başlayan “Kurtlar Vadisi” dizisinin bir süre senaryo danışmanlığını yaptı. Bu göreviyle ilgili şunları söylemişti: “İlk hikayenin kurulmasında, hatta hikayenin biraz yön değiştirmesinde de katkım var.

2004 yılında “Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı“, 2006 yılında ise “Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı” adlı kitapları yayımlandı. Efendi 2’nin yazımını iki yılda her gün en az beş saat çalışarak tamamladı. Öte yandan 490 kitap, 20 gazete ve 36 dergiden yararlandı.

2007 yılında “Odatv” adlı haber portalının kuruluşunu gerçekleştirdi.

2007 yılında Hürriyet gazetesinde başladığı köşe yazılarını 2012 yılına kadar sürdürdü.

ODATV DAVASI VE CEZAEVİ SÜRECİ

Ergenekon Soruşturması’na dahil edilen Odatv davası kapsamında 14 Şubat 2011 tarihinde tutuklandı. 22 ay Silivri Cezaevi’nde kalan Soner Yalçın, 27 Aralık 2012 tarihinde özgürlüğüne kavuştu. Cezaevinde kaldığı süreçte, “Samizdat – Hakikatlere Dayanacak Gücünüz Var mı?” adlı kitabını kaleme aldı.

11 Aralık 2013 tarihinden itibaren Sözcü gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı.

2014 yılında “Kayıp Sicil: Erdoğan’ın Çalınan Dosyası” adlı kitabı yayımlandı.

2018 yılında “Saklı Seçilmişler – Siz Onları Değil, Onlar Sizi Seçti” adlı kitabı yayımlandı. Bu kitabı, uzun bir süre “Çok Satanlar” listesinde ilk sırada yer aldı.

2019 yılında “Kara Kutu – Yüzleşme Vakti” adlı kitabı yayımlandı.  

SONER YALÇIN’IN BAZI KİTAPLARI

Binbaşı Ersever’in İtirafları
Milli Nizam’dan Fazilet’e: Hangi Erbakan?
Behçet Cantürk’ün Anıları
Reis: Gladio’nun Türk Tetikçisi
Bay Pipo
The Özal: Bir Davanın Öyküsü
Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı
Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı
Siz Kimi Kandırıyorsunuz!
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Samizdat
Kayıp Sicil: Erdoğan’ın Çalınan Dosyası
Saklı Seçilmişler – Siz Onları Değil, Onlar Sizi Seçti


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın