Ana sayfa Gündem Soylu’dan ‘kayyum’ açıklaması: Siyasi değil hukuki bir karar

Soylu’dan ‘kayyum’ açıklaması: Siyasi değil hukuki bir karar

PAYLAŞ
Fotoğraf: İçişleri Bakanlığı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanması konusunda yaptığı açıklamada “Siyasi değil hukuki bir karar” ifadelerini kullandı. 

Soylu, Habertürk’te yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programında Nagehan Alçı, Deniz Zeyrek, Didem Arslan Yılmaz, Veyis Ateş ve Çetiner Çetin’in sorularını yanıtladı.

Soylu, üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına ilişkin, “Belediyelerin terör merkezi haline gelmesini burada tartışmamız gerekir. Bir karar alındı ve alınan karar siyasi değil, hukuk çerçevesi içinde alınan bir idari karardır” ifadelerini kullandı. 

Anayasa’nın 127. maddesinin İçişleri Bakanlığı’na yetki verdiğini hatırlatan Soylu, “Burası hukuk devleti. Burada bir taraftan terör örgütü tutacak belediyeleri kendine ait merkez haline getirecek, adayları belirleyecek, oradan kendine finansman, insani kaynak, lojistik ve kültürel birikimi gerçekleştirmeye çalışacak. Devlet bunları görecek.ve mahkemeler bu konuda dava açacaklar” şeklinde konuştu. 

YSK kayyum atanan belediyelerin başkanlarını neden onayladı?

“YSK kayyum atanan belediyelerin başkanlarını neden onayladı?” şeklindeki soru üzerine Soylu, YSK’nın aday belirleme kanunu ile belediye başkanı kanununun ayrı olduğunu söyledi.

Soylu; daha önce AK Partili, CHP ve MHP’li isimleri de görevden aldığını açıkladı. 

Yorum Yap

Yorum yazın
Please enter your name here